پایان نامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر تأمین مالی به هنگام برعملکرد اجرائی طرح های بزرگ برق آبی کشور در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 تخصیص سرمایه‌گذاری‌ها:

طرح‌های توسعه نیروگاهی، معمولاً دارای هدف‌های مختلفی می‌باشند و گروه‌ها و تشکیلات متعددی عهده دار یا بهره‌بردار از این گونه از پروژه‌ها هستند.

 

5-2-2) باز پرداخت سرمایه‌گذاری‌ها:

از طریق اعمال سیاست‌های باز پس‌گیری سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده ، دولت می‌تواند پول سرمایه‌گذاری شده را دوباره باز پس‌بگیرد و آن را برای بازپرداخت وام‌های اخذ شده و یا جبران استهلاک و فرسودگی تأسیسات و احیاناً طرح های دیگری که به سایر افراد جامعه فایده می‌رسانند سرمایه‌گذاری کند. در صورتیکه این سرمایه‌گذاری انجام‌شده توسط دولت بازپس گرفته نشود ، قسمتی از فواید طرح که عاید افراد بهره گیری کننده از آن طرح بخصوص می گردد به منزله یارانه پرداخت شده به آن ها از منابع‌عمومی ‌می‌باشد.

به نظر بعضی از صاحبنظران و متخصصان علم مالی ، هسته اصلی مطالعات مالی ، مطالعه چگونگی بازپرداخت سرمایه‌گذاری می باشد و فرآیندهای اصلی در این مطالعات عبارتند از :

 • پیش‌بینی سرمایه‌گذاری دوره اجراء و هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری
 • پیش‌بینی مشارکت مصرف کنندگان
 • تعرفه‌ها و نرخ‌ها
 • چگونگی اعمال نرخ و مدیریت مالی

 

نمودار شماره (6): نمودار توجه باز پرداخت سرمایه‌گذاری‌ها و ترتیب زمانی عناصر کلیدی کار[1]

3-2 ) تأمین منابع  مالی :

1-3-2)معرفی روش‌های مناسب جهت تأمین منابع مالی برای اجرای طرح های تملّک دارائی‌های سرمایه‌ای:( قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) – مدیریت طرح‌های عمرانی ) [i]

باتوجه به اینکه منابع‌عمومی‌دولت بسیار محدود می‌باشد و همچنین منابع داخلی نیز بستگی به فروش انرژی داشته ومحدود می‌باشد و همچنین فروش اوراق‌مشارکت که ، هزینه سود آن بار مالی بسیاری برای دستگاه های اجرایی داشته و بهای تمام شده طرح‌ها را افزایش می‌دهد ، با بهره گیری از تجارب کشورهای دیگر و همچنین در راستای اصل 44 قانون اساسی روش‌های تأمین منابع زیر پیشنهاد می گردد:

 

قراردادهای جدید مهندسی[2]

تأمین اعتبار مورد نیاز طرح های بزرگ ملی ، بستر‌سازی برای جذب سرمایه‌های بزرگ داخلی و خارجی و همچنین سبک‌سازی تعهّدات دولتی در سرمایه‌گذاری طرح های بزرگ سبب گردیده می باشد تا با در نظر داشتن نوع وشیوه تأمین اعتبار طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ قراردادهای جدید مهندسی با اشکال مختلف در کشورها و مانند کشور ایران تعریف و رسمیّت بین‌المللی بیابد. در این قسمت چند نمونه از این قراردادها که بیشتر مطرح می‌باشند مختصرا تبیین داده می گردد.

الف- قرارداد احداث ، بهره‌برداری ، انتقال (ساخت– بهره برداری– واگذاری)[3] :

قرارداد احداث ، بهره‌برداری ، انتقال ، یکی از جدیدترین قراردادهای تأمین مالی می‌باشد که از اوایل دهه 1380 میلادی یعنی هنگامی‌که دولت ترکیه اعطای امتیاز چند نیروگاه را به مناقصه گذاشت به رسانه‌های ملی راه پیدا نمود. این تکنیک به‌ویژه در مورد تاسیسات زیربنایی به‌تدریج توسعه پیدا نمود. به‌‌طوری‌که هم اکنون این روش در کشورهای در حال توسعه مقبولیت زیادی یافته می باشد. در این روش ساخت‌و بهره‌برداری پروژه به مدت معینی توسط شرکتی که اصطلاحاً

[1] – شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس- مطالعات و برنامه‌ریزی مالی طرح

[2] – N.E.C . New Engineering Contracts

[3] B.O.T (Build-Operate-Transfer)

[i] قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)،”مدیریت طرح های عمرانی” موسسه مهندسین مشاورطرح جامع،1382.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش:

 1. I. اهداف اصلی:
 2. تعیین تأثیرتأمین مالی به هنگام ، برعملکرد اجرایی طرح های عمرانی درحوزه های جغرافیایی مختلف(غرب وجنوب غرب کشور)
 3. تعیین تأثیرطولانی شدن طرح برمنافع پیش بینی شده.
 4. شناسایی روش های تأمین منابع مالی به‌هنگام درطرح های عمرانی
 5. II. اهداف فرعی:
 6. اولویت بندی طرح‌ها براساس بازده سرمایه وهدایت منابع مالی درجهت تسریع دراتمام طرح‌های ناتمام
 7. شناسایی روش مناسب (بهینه) جهت ارائه پیشنهاد بهترین روش تأمین منابع مالی جهت انجام واجرای طرح های عمرانی به سازمان .

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر تأمین مالی به هنگام برعملکرد اجرائی طرح های بزرگ برق آبی کشور در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران  با فرمت ورد