پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر تأمین مالی به هنگام برعملکرد اجرائی طرح های بزرگ برق آبی کشور در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جهت تأمین انرژی الکتریکی از روش‌های گوناگون می‌توان بهره گیری نمود، در حال حاضر نیروگا‌ه‌های         حرارتی و آبی سهم بیشتری را در تولید برق در جهان دارا می‌باشند. انرژی برق آبی به عنوان سومین منبع تولیدکننده برق و همچنین مهم‌ترین انرژی تجدیدپذیر مولد برق در جهان به شمار می‌آید. نیروگاه‌های‌برق‌آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تأمین می‌کنند. نیروگاه تلمبه ذخیره ای نیز در این رده‌بندی قرار دارد و کارکرد آن پشتیبانی از شبکه برق در ساعات اوج مصرف (ساعات پیک) می‌باشد. این انرژی از یک فنآوری قابل اطمینانی برخودار می‌باشد که اثرات مثبت و منفی آن شناخته شده می باشد. به سهولت می‌تواند پاسخگوی نوسانات تقاضای برق باشد. دارای طول عمرطولانی، بازدهی بیشتر در مقایسه با سایر نیروگاه‌‌هایی که از منابع تجدیدپذیر و یا تجدیدناپذیر تغذیه می شوند و نیزدارای هزینه ساخت کمتر نیروگاهی نسبت به سایر نیروگاه‌ها می‌باشد. به گونه معمول، تولید برق از آب از دو منبع انرژی جریانی رودخآن‌های و انرژی دریایی صورت می‌گیرد. در ایران، بهره گیری از انرژی جریانی رودخآن‌های جهت تولید برق متداول‌تر می باشد، چنانچه با ساخت سدهای مخزنی ضمن تولید برق، می‌توان از آب ذخیره شده در پشت آن نیز برای مصارف کشاورزی و شهری بهره گیری نمود. البته این نیروگاه‌ها معایبی مانند تغییر در اکوسیستم منطقه احداث سد، جابه‌جایی جمعیت و غیره را نیز به دنبال دارد. هزینه بالای ساخت سدهای مخزنی و تأسیسات برق آبی و همچنین خسارات زیست محیطی ناشی از اجرای طرح های برق آبی بزرگ، مانند عواملی هستند که مانع از پیشرفت آن‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه        می شوند. پس، در نظر داشتن طرح‌های کوچک برق آبی به ویژه در کشورهای در حال توسعه با در نظر گرفتن مزایای این طرح‌ها (عمر طولانی، کارکرد قوی، اقتصادی بودن، ماهیت تجدیدپذیر انرژی تولید شده، چند منظوره بودن، توسعه مناطق روستایی، کاهش تلفات انرژی شبکه‌های سراسری، توجیهات زیست محیطی و غیره) امکان بهره گیری از آن‌ها را با رعایت معیارهای اقتصادی برای این کشورها، میسرتر می‌نماید. [i]

از لحاظ جغرافیایی، ایران کشوری خشک و نیمه خشک به شمار می‌آید که پراکندگی بارش‌های جوی در آن یکسان نبوده و اغلب بارش‌ها در سواحل دریای خزر و نیمه غربی تا جنوب غرب کشور به وقوع می‌‎پیوندد. ایران، به شش حوضه آبریز اصلی به نام‌های دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرز شرقی (هامون) وسرخس (قره قوم) و همچنین سی حوضه آبریز فرعی تقسیم می گردد.

در پایان سال 1390  حدود41.6 گیگاوات از طرح های برق آبی کشور در دست بهره برداری، اجرا، مطالعه و شناخت بوده می باشد. در سال مذکور ، ظرفیت نیروگاه‌های‌ آبی بزرگ، متوسط، کوچک، مینی و میکروی در حال بهره برداری کشور به حدود8746.2 مگاوات رسیدکه نسبت به سال قبل از آن 3 درصد افزایش یافته می باشد. درحال حاضر اجرای طرح های جدید با بعضی از معضلات نظیر عدم تأمین منابع مالی مورد نیاز، معضلات نقدینگی صنعت برق و بروز مشکلاتی در اجرای طریقه طرح های اجرایی، معضلات منطقه ای، خشکسالی و غیره مواجه می باشد. علیرغم وجود تمامی معضلات مزبور وهمچنین با در نظر داشتن سیاست‌های کاهش اثر آلاینده‌های زیست محیطی، بهره گیری از نیروگاه‌های برق آبی به عنوان یک اولویت مدنظر قرار گرفته و در این راستا، 7327.5 مگاوات طرح بر ق آبی نیز در کشور در دست اجرا، 21518.6 مگاوات برق آبی در دست مطالعه و آماده اجرا و 4012.77 طرح برق آبی در مرحله شناخت می‌باشند.

از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی در حال بهره‌برداری، 91.9 درصد به  به نیروگاه‌های بزرگ،   7.4 درصد به نیروگاه‌های‌ متوسط، 0.7 درصد به نیروگاه‌های‌ کوچک و 0.03 درصد به نیروگاه‌های‌ مینی و میکرو متعلق می‌باشد که سهم تولید ناویژه نیروگاه‌های‌ بزرگ، متوسط و کوچک به ترتیب 8.9 ، 0.3 درصد بوده می باشد. در سال 1390 ، یک واحد باقیمانده از نیروگاه آبی کارون 4 در خوزستان ، چهارمحال و بختیاری و پیران در کرمانشاه، هر یک با ظرفیت 250 ، 8.4  مگاوات به   بهره برداری رسیدند.(جدول شماره1)

لازم به تبیین می باشد که

نیروگاه‌های‌ با ظرفیت بزرگتر از 100 مگاوات را نیروگاه آبی بزرگ.

نیروگاه‌های‌ با ظرفیت بزرگتر از 10 تا 100 مگاوات را نیروگاه آبی متوسط.

نیروگاه‌های‌ با ظرفیت بزرگتر از 1 تا 10 مگاوات را نیروگاه آبی کوچک. نیروگاه‌های‌ با ظرفیت بزرگتر از 100 تا 1000 کیلووات را نیروگاه آبی مینی. نیروگاه‌های‌ با ظرفیت بزرگتر از10 تا 100 کیلووات را نیروگاه آبی میکرو و کمتر از آن را نیروگاه آبی پیکو گویند.

 

[i]  جلالی.سعید و عدالت پور.،مینو”طرح‌های عمرانی درنظم جدید قانونی”نشر سازمان مدیریت وبرنامه ریزی،1381

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش:

  1. I. اهداف اصلی:
  2. تعیین تأثیرتأمین مالی به هنگام ، برعملکرد اجرایی طرح های عمرانی درحوزه های جغرافیایی مختلف(غرب وجنوب غرب کشور)
  3. تعیین تأثیرطولانی شدن طرح برمنافع پیش بینی شده.
  4. شناسایی روش های تأمین منابع مالی به‌هنگام درطرح های عمرانی
  5. II. اهداف فرعی:
  6. اولویت بندی طرح‌ها براساس بازده سرمایه وهدایت منابع مالی درجهت تسریع دراتمام طرح‌های ناتمام
  7. شناسایی روش مناسب (بهینه) جهت ارائه پیشنهاد بهترین روش تأمین منابع مالی جهت انجام واجرای طرح های عمرانی به سازمان .

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر تأمین مالی به هنگام برعملکرد اجرائی طرح های بزرگ برق آبی کشور در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران  با فرمت ورد