20 اشتباه بزرگ که مانع کاهش وزن تان می شود | رژیم غذایی

واقعا اینا سؤالاتیه که تقریبا همه آدمایی که واسه کاهش وزن تلاش می کنن، از خود می پرسن. هیچ مشکلی الکی نیس و حتما این افراد مرتکب اشتباهایی می شن که از اون بی اطلاع هستن.
زیادن کسائی که از اضافه وزن رنج می برن و به دنبال راهی واسه کم کردن وزن خود هستن اما بیشتر این افراد پس از انتخاب رژیم غذایی به نتیجه مطلوب که فکرش رو کرده بودن نمی رسن ، این موضوع باعث می شه که با نا امیدی رژیم غذایی خود رو رها کنن.

من که ورزش می کنم، من که رژیم می گیرم، من که همیشه نصف غذایم رو نمی خورم، پس به چه دلیل لاغر نمیشم؟ واقعا اینا سؤالاتیه که تقریبا همه آدمایی که واسه کاهش وزن تلاش می کنن، از خود می پرسن. هیچ مشکلی الکی نیس و حتما این افراد مرتکب اشتباهایی می شن که از اون بی اطلاع هستن.

1 – خوردن کورن فلکس در وعده صبحونه

خوردن کورن فلکس (غذایی که از غلات جفت و جور شده و با شیر مصرف می شه) در صبح باعث می شه شما قبل از رسیدن به وعده ناهار احساس گرسنگی کرده و در کل غذای بیشتری در روز بخورین. عوضش آدمایی که در وعده صبحونه، تخم مرغ می خورن هیچ وقت به این مشکل برنمی خورند چون پروتئین موجود در صبحونه تا ساعتا احساس سیری رو واسه اونا به ارمغان می آورد.

2 – خوردن نون و برنج سفید

چند سال بود که ادعا می شد مصرف کربوهیدراتای تصفیه شده مانند نون سفید یا برنج سفید می تونه باعث زیاد شدن وزن به خصوص در قسمتای میانی بدن شه. واسه بررسی درستی این موضوع، محققان رژیم غذایی با کالری به طور کامل برابر رو به ۲ گروه از آدما دادن و فهمیدن آدمایی که برنج سفید یا نون سفید بیشتری در رژیم غذایی خود دارن در هر سال ۱۰ میلی متر دور شکمشون بیشتر از گروه دیگه زیاد میشه.

3 – زیاده روی در خوردن آبمیوه

آبمیوه و دیگه نوشیدنیای شیرین نسبت به غذاهای جامد اثرات بیشتری بر اضافه وزن آدما دارن. اگه شما فقط یه نوشیدنی شیرین رو در طول روز از رژیم غذایی خود خط بزنین، بعد از ۶ ماه نیم کیلو گرم از وزن بدنتون کم میشه. هر چی کاهش نوشیدنیای شیرین بیشتر باشه، به همون اندازه نتیجه بهتر هستش.

4 – خوردن شیر با چای

سال گذشته، محققان هندی فهمیدن چای ترکیباتی مانند theaflavins و thearubigins داره که باعث کاهش جذب چربی در شکم و کم شدن اندازه کلسترول خون می شه. ولی پروتئینای موجود در شیر این اثر رو به طور کامل خنثی می کنه، پس بهتره هیچ وقت شیر خود رو با چای ترکیب نکنین.

5 – نخواندن برچسبای غذایی

بررسیا نشون میده، آدمایی که از روی عادت برچسبای غذایی رو می خونن و ورزش می کنن، وزن بیشتری در مقایسه با بقیه از دست میدن. نکته عجیب اینه که خوندن برچسبای غذایی به تنهایی و بدون ورزش کردن هم می تونه باعث کاهش وزن شه. به باور محققان این کار دلیل می شه فرد درک بیشتری از کالریایی که هنگام غذا خوردن وارد بدن می شه پیدا کرده و به طور ناخودآگاه غذایش رو کم کنه.

6 – اضافه نکردن ادویه به غذا

اضافه کردن فلفل تند به وعده های غذایی می تونه سرعت سوزوندن کالریا رو بیشتر کنه. علاوه بر اون فلفل اشتهای آدم رو واسه خوردن غذاهای چرب، شور و شیرین کم می کنه.

7 – نخوردن ماست

یافته های یه تحقیق در نشریه بین المللی چاقی نشون داده، افراد بزرگسالی که هر روز ۳ مرتبه ماست می خورن، ۲۲درصد بیشتر از بقیه وزن خود رو از دست داده و زمان بیشتری هم این کاهش وزن رو نگهداشتن. علاقه مندان به مصرف ماست ۸۱ درصد چربی بیشتری رو هم در ناحیه شکم آب کردن. به نظر می رسه چربی و پروتئین موجود در این محصول لبنی نقش زیادی در سوزوندن چربی داره.

8 – دوستی با دوستان چاق

اگه دوست شما در حال افزایش وزنه، به احتمال زیاد شمام در برابر چاق شدن هستین. به گفته محققان دانشگاه هاروارد اگه فردی ۴ دوست چاق داشته باشه شاید ۲ برابر بیشتر از فردی که دوست چاق نداره در آینده نه خیلی دور زیاد شدن وزن رو تجربه می کنه. کلا آدما علاقه دارن رفتارای همدیگه رو تقلید کنن و خوردن غذا هم بخشی از این رفتارهاست.

9 – خوندن کتابا و مجلات آشپزی

کشف جدید روانشناسان دانشگاه ساوث کالیفرنیا یکی دیگه از عوامل عجیب چاقی رو رو کرد و اون چیزی نیس جز خوندن کتابا و مجلات آشپزی. نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات باعث تحریک قسمتای کنترل اشتها در مغز شده و علاقه ما به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه رو زیاد می کنه. خوندن دستورالعملای پخت غذا هم شدیدا مغز رو تحریک کرده و شما رو علاقه مند به خوردن غذا می کنه.

10 –  نجویدن غذا به اندازه کافی

هر قدر غذا زمان بیشتری در دهن بمونه، به همون اندازه زبون سیگنالای بیشتری رو به مغز می فرستد و اونو به ترشح مایعات گوارشی تحریک می کنه. جویدن بیشتر غذا سریع تر احساس سیری رو به آدما داده و اندازه ورود به بدن رو محدود می کنه.

11 – غذا خوردن در بشقابی با رنگ اشتباه

یکی از عجیب ترین یافته های محققان در هفته های گذشته، تاثیر رنگ بشقاب روی اندازه غذا خوردن آدماس. بر این پایه وقتی که رنگ بشقاب با رنگ غذای داخل اون شباهت داشته باشه به طور ناخودآگاه اندازه غذا خوردن مردم بیشتر می شه. بر عکس اگه شما غذایی مانند اسپاگتی قرمز رنگ رو در بشقاب سبز بخورین، حجم غذا بیشتر نشون داده شده و شما زودتر دست از غذا خوردن می کشید.

12 – نداشتن خواب به اندازه کافی

محققان به این نتیجه رسیدن که نداشتن خواب کافی ژنای بدن رو تشویق به زیاد شدن وزن می کنه. خواب بیشتر از ۹ ساعت هم همین اثر رو روی بدن داره و احتمال چاقی رو بیشتر می کنه.

13 – رژیم گرفتن به تنهایی

اگه شما تصمیم به کاهش وزن دارین، بهتره حتما واسه خود یه هم تیمی پیدا کرده و با اون به رقابت بپردازید. همونجوریکه چاقی می تونه مانند بیماریای ساری منتشر شه، تلاش واسه کاهش وزن به صورت گروهی هم تاثیر بسیار زیادی در افزایش انگیزه و تعهد به رژیمای غذایی داره. یه چند وقت پیش محققان فهمیدن، آدمایی که واسه کاهش وزن در کلاسای گروهی مخصوص این کار شرکت می کنن، دو برابر بیشتر از اشخاصی که به تنهایی این کار رو انجام میدن نتیجه می گیرن.

 

14 – گفتن جمله من نمی تونم!

وقتی که به شما یه تیکه کیک تعارف می شه، به جای گفتن جمله «من نمی تونم» بگید «من نمی خوام!» دکتر «ونسا پاتریک» از دانشگاه «بوفالو» با انجام تحقیقات عجیبی مدعی شده، وقتی که شما می گین: «من نمی تونم» به بدن خود پیام می دید که دچار کمبود غذا هستین و خود رو واسه خوردن وسوسه می کنین. اما وقتی می گین: «من نمی خوام» و از موضع قدرت با احساس گرسنگی برخورد کرده و توانایی بیشتری واسه نخوردن پیدا می کنین.

15 –  غذا خوردن در برابر تلویزیون

محققان دانشگاه «بیرمنگام» ادعا کردن، اگه تمرکز شما بر سر میز غذا روی خوردن تون نباشه، بیشتر از مواقع دیگه کالری وارد بدنتون می کنین. خیلی از مردمی که هنگام تماشای تلویزیون غذا می خورن، مقدار زیادی مواد غذایی وارد بدن خود می کنن و حتی نمی تونن به یاد بیارن که چه خورده ان.

16 – استرس داشتن

استرس، بدن رو تشویق به انباشته کردن چربی در دور و بر شکم می کنه که دلیل اصلی اونم ترشح هورمون «کورتیزول» در رگای خونی است. این هورمون نه فقط چربیا رو تشویق به جمع شدن در میونه بدن می کنه بلکه نقش مهمی هم در بزرگ تر شدن سلولای چربی داره.

17 – داشتن تنوع غذایی

نداشتن تنوع غذایی و خوردن غذاهای یکنواخت، کلید موفقیت در کاهش وزن هستش. به گفته محققان آمریکا در مجله تغذیه، زنائی که یه غذا رو هر روز پشت سر هم می خورن کم کم اشتهایشان کمتر شده و لاغر می شن.

18 – گوش دادن به موسیشقی بین غذا خوردن

محققان دانشگاه جورجیا استیت فکر می کنن، این کار اندازه غذا خوردن شما رو بیشتر می کنه. دست کم اگه تمایل دارین هنگام خوردن ناهار یا شام فضای اتاقتون ساکت نباشه، تلاش کنین از موسیقیای بسیار ملایم استفاده کنین. هرچقدر ریتم موسیقی سر میز غذا سریع تر باشه به همون اندازه اندازه و سرعت غذا خوردن هم زیاد میشه.

19 – تنها ورزش کردن

وقتی که شما به تنهایی ورزش می کنین با احتمال بیشتری اونو رها می کنین یا حرکات خود رو به درستی انجام نمی دین. اما عوضش ورزش گروهی باعث ترشح مقدار خیلی از هورمونای خوشحال کننده در مغز شده و تعهد شما رو به انجام کامل حرکات ورزشی بیشتر می کنه. ورزش گروهی توانایی تحمل فشار و درد تمرین رو بیشتر کرده و باعث تقویت انگیزه می شه.

20 – ترکیب نکردن حرکات ورزشی

واسه اینکه تناسب اندام داشته باشین، باید ورزشایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، کار با وزنه ها، ورزشای استقامتی و پیلاتس رو با هم ترکیب کنین.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش رژیمای لاغری ، رژیمای چاقی سایت

  • مطالب در رابطه

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*