20 توصیه برای عرق سوز شدن

20 پیشنهاد واسه عرق سوز شدن

عرق سوز یه جور مشکل پوستیه که به دلیل انسداد مجاری غدد عرق در اثر گرمای زیاد و دراز مدت هوا و یا تعریق زیادتر از اندازه ایجاد می شه.

در اثر انسداد مجاری غدد عرق در پوست، ضایعات خارش داری بوجود میان که نمای التهاب به خود می گیرن. درزمان این آسیب، راشای قرمزرنگ و یا تاولای پوستی پر از مایع روی پوست ظاهر می شن که در بعضی قسمتای بدن بیشتر هستن، مانند چین آرنج، کشاله ران، قسمت بالای قفسه سینه و یا گردن.

 

آدمایی که عرق سوز می شن، می تونن پیشنهادای زیر رو مورد استفاده قرار بدن:

1- به آرومی، نواحی عرق سوز شده رو به وسیله آب و صابون بشورید تا هر گونه گردوخاک و عرق از سطح پوست پاک شه. بعد وارد وان حموم یا لگن آبی که به روش زیر آماده کردین، شید:

وان حموم یا لگن رو پر از آب سرد کنین و به اون آرد ذرت و یا بلغور جوی دو سر اضافه کنین. بعد وارد اون شید. پس از یه مدت از وان خارج شید و خود رو با هوله تمیزی خشک کنین.

 

2- می تونین واسه کاهش التهاب و خارش نواحی عرق سوز شده، از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنین. کرم رو به آرومی روی پوست خود بمالید تا به طور کامل جذب پوست شه.

 

3- از کالاهایی که شامل اسید سالیسیلیک هستن، استفاده کنین، چون دلیل خشک شدن بثورات پوستی و بسته شدن منافذ پوستی می شن.

 

پیشنهاد می شه در ساعات بالاترین درجه گرما حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعدظهر، از قرار گرفتن در برابر گرمای شدید دوری کنین تا کمتر دچار عرق سوز شید

4- داشتن برنامه غذایی مناسب واسه کسائی که عرق سوز می شن، پیشنهاد می شه. به کار گیری میوه ها و سبزیجات خام و تازه واسه این افراد پیشنهاد می شه.

 

5- اندازه آب مصرفی باید زیاد شه و روزی دست کم 8 تا 12 لیوان آب و مایعات نوشید .

6- اندازه مصرف ویتامین E باید زیاد شه و به روزی دست کم 500 میلی گرم برسه (از راه مواد غذایی) .مصرف مکمل ویتامین E باید تحت نظر دکتر باشه.

 

7- واسه پیشگیری از عرق سوز شدن، از بودن در محیطای گرم دوری کنین و به جاهای دارای سایه و تهویه مناسب، پناه ببرین.

 

8- پیشنهاد می شه در ساعات بالاترین درجه گرما  حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعدظهر، از قرار گرفتن در برابر گرمای شدید دوری کنین تا کمتر دچار عرق سوز شید.

 

9- از اونجا که عرق سوز در آب وهوای گرم و مرطوب ایجاد می شه، به آدمایی که در این مناطق زندگی می کنن پیشنهاد می شه که در محیطای گرم، نشاسته آرد ذرت رو روی پوست خود بپاشند تا از عرق سوز شدن پیشگیری کنن.

 

10- از صابونایی که پوست رو خشک می کنن، واسه تمیزکردن نواحی عرق سوز شده استفاده نکنین، چون عرق سوز اون مناطق رو بدتر می کنه.

11- از پوشیدن لباسایی از جنس نایلون یا پلاستیک، در آب و هوای گرم و یا هنگام ورزش  دوری کنین، چون احتمال عرق سوز رو زیاد می کنن .

12- دوش گرفتن با آب سرد می تونه تا حدی ناراحتی به وجود اومده به وسیله عرق سوز رو کم کنه.

 

13- به کار گیری کمپرس آب سرد (مثل هوله خیس شده در آب سرد) رو یادتون نره، چون خارش و سوزش به وجود اومده به وسیله عرق سوز رو تا حد زیادی کم می کنه.

 

14- از لباسای نخی و نازک در هوای گرم استفاده کنین تا هوا خوب در بدن جریان داشته باشه.

 

15- پوست عرق سوز شده رو باز نگه دارین و روی اونو به طور کامل نپوشانید.

 

16- از پوشیدن لباسای تنگ که دلیل آزار منطقه عرق سوز می شه، جدا دوری کنین. لباسای گشاد و آزاد انتخاب کنین تا هوای کافی به اون مناطق برسه و سریع تر بهتر شه.

 

17- استحمام صبحگاهی یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از عرق سوزشدن در فصل تابستانه، چون موجب باز شدن منافذ پوست و دیر بسته شدن اونا، تعریق کمتر می شه.

 

18- هیچوقت مناطق عرق سوز شده رو نخارانید، چون خاروندن اونا دلیل عفونت می شه و ممکنه دکتر، واسه نابود کردن عفونت مجبور به تجویز آنتی بیوتیک شه.

 

19- دم کرده نعنا جفت و جور کنین و پارچه ای تمیز رو با اون خیس کنین و روی نواحی عرق سوز شده بذارین. هم اینکه می تونین دم کرده نعناع رو مستقیما، روی پوست عرق سوز شده بریزین تا تاثیر مطلوب خود رو بزاره.

 

20- یه عدد خیار رو تیکه تیکه کنین. دو قاشق غذاخوری آب لیمو ترش رو تو یه لیوان آب حل کنین. بعد چند قطعه از خیارها رو درون محلول آب و لیمو بذارین و پس از چند دقیقه، خیارها رو خارج کرده و مدت 10 تا 15 دقیقه روی مناطقی از پوست که عرق سوز شده، بذارین. تلاش کنین این کار رو حدود 2 تا 3 بار در طول روز تکرار کنین تا تاثیر مطلوبش رو روی بهبودی پوست بزاره.

 

نکته

اگه نواحی عرق سوز شده پوست، پس از چند روز و بعد از عمل به موارد گفته شده در بالا، بهبود نیافت و یا بدتر شد، به دکتر متخصص پوست مراجعه کنین.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • 10 پیشنهاد واسه موهای خشک

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*