20 توصیه برای کاهش مضرات امواج موبایل بر بدن

: 20 پیشنهاد واسه کاهش مضرات امواج موبایل بر بدن

آکا ایران-از اونجا که نمی شه به کار گیری موبایل رو کنار گذاشت، حتما دلتون هم نمی خواد طی صحبتای طولانی با موبایل تحت تاثیر امواج خطرناک این وسیله قرار بگیرین. بهتره موبایل رو هنگام خواب دور از خودتون بذارین. هم اینکه در حالت آنتن دهی بالای موبایل در محل سکونت یا محل کار و داشتن نشونه هایی مثل سردرد، وزوز گوش، اضطراب، نبود کیفیت خواب خوب مثل بی خوابی یا کابوس، سوزش چشم، فشار خون بالا و یا حالت گُرگرفتگی، اضطراب و دلهره، تپش بی نظم قلب، استرس و خشونت به احتمال زیاد در برابر امواج قوی الکترومغناطیس قرار دارین. بهتره نسبت به شناسایی و منزوی کردن محیط خود در برابر امواج بالا دست به کار شین.

اما باید بدونین که چیجوری می تونین آثار زیان بار گوشی موبایل تون رو کم کنین.

۱- مدت زمان صحبت تون رو کم کنین

بهترین راه حل واسه کاهش مضرات امواج موبایل اینه که مدت زمان صحبت با گوشی موبایل تون رو کم کنین. تحقیقات نشون میده اگه شما بیشتر از دو دقیقه با موبایل صحبت کنین، امواج مغزی شما تحت تاثیر امواج گوشی موبایل قرار میگیره.

 

۲- کودکان فقط در مواقع لازم از گوشی موبایل استفاده کنن

واسه کاهش مضرات امواج موبایل در کودکان باید اونا فقط در موقع لازم با موبایل صحبت کنن. اصلا غلطه که کودکان یه گوشی موبایل مخصوص خودشون داشته باشن، چون مغز کودکان در حال رشد بوده و اثر امواج گوشی موبایل بر اونا پنج برابر بیشتره؟

۳- گوشی موبایل رو در جیب شلوارتان و یا روی کمربندتان قرار ندین

واسه در امان موندن از مضرات امواج موبایل بهتره گوشی موبایل رو در جیب شلوارتان قرار ندین، چون بافتای بخش پایینی بدن بیشتر از بافتای سر و صورت، اشعه های مضر موبایل رو جذب کرده و آسیب می بینن. یافته های یه مطالعه نشون میده مردانی که گوشی موبایل رو در جیب شلوارشان قرار میدن، تعداد اسپرم هاشون ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و دچار نازایی موقت می گردن.

۴- اول بذارین رابطه برقرار شه

وقتی شماره گرفتید، اجازه بدین اول رابطه با طرف مقابل برقرار شه، بعد موبایل رو روی گوش تون بذارین. در این صورت کمتر تحت اشعه مضر اون قرار می گیرین. شما می تونین برقرار شدن رابطه رو روی صفحه گوشی موبایل تون ببینین.

۵- از هدست استفاده کنین

واسه اینکه امواج گوشی موبایل وقتی که اونو روی گوش تون قرار دادین مغز شما رو نشونه نرن، باید اونو از سرتون دور کنین. بهترین کار واسه درامان موندن از مضرات امواج موبایل اینه که به جای قرار دادن گوشی موبایل روی گوش تون، از یه «هندزفری» یا «هدست» سیم دار استفاده کنین. این کار موجب می شه امواج موبایل به سمت مغز شما نیایند.

 

۶ -گوشی موبایل تون رو داخل پوششای فلزی قرار ندین

واسه کاهش مضرات موبایل بهتره واسه موبایلتان پوششای فلزی نخرید. این محفظهای فلزی مانند یه گیرنده عمل کرده و اثر امواج گوشی موبایل رو که به سمت بدن شما میان، شدید شدن و مشخص می کنن.

۷- تلفن همراهی با اندازه اس.ایِ. آر پایین تر (جذب پایین اشعه واسه بدن) بخرین

هنگام خرید گوشی موبایل به اندازه اس.ای.آر اون توجه کنین. این عدد معمولا به وسیله شرکت سازنده گوشی موبایل روی گوشی و یا کاتالوگ اون درج می شه و نشون میده که هنگام به کار گیری گوشی موبایل چه مقدار از امواج جذب بدن شما می شه. هر چی این عدد تو یه گوشی موبایل پایین تر باشه، اون گوشی ایمن تره.

۸- از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنین

واسه کاهش تماس با امواج مضر گوشی موبایل، هنگام صحبت کردن با اون، از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنین. یادتون نره در این شرایط تلاش کنین تا می تونین گوشی موبایل رو دورتر از بدن تون بذارین. با بیشتر شدن فاصله، اندازه امواج الکترومغناطیس خیلی کم میشه.

۹- از آنتی اکسیدان ها استفاده کنین

واسه کاهش مضرات امواج موبایل از آنتی اکسیدانا استفاده کنین. آنتی اکسیدانا موادی در بدن هستن که از پیری پیشگیری می کنن و واسه سلامت بدن بسیار لازمن. امواج گوشی موبایل می تونن این ترکیبات حیاتی بدن رو از بین ببرن و فرمول شیمیایی اونا رو بشکنن. پس چون در طول روز شما مدت زیادی تحت تابش این اشعه های مضر قرار می گیرین، خوبه روزانه از مواد غذایی شامل آنتی اکسیدان بیشتری استفاده کنین.

۱۰- جلوی آنتن موبایل تون رو نپوشانید

بستن آنتن موبایل هنگام به کار گیری اون، مقدار پرتوهای جذب شده از راه مغز رو زیاد می کنه. این کار موجب می شه کارایی گوشی موبایل کم بشه و موجب شه موبایل از نیروی بیشتری واسه ایجاد کیفیت بیشتر استفاده کنه و پرتوهای بیشتری رو منتشر کنه، پس واسه درامان موندن از خطرات امواج موبایل از انجام این کار دوری کنین.

۱۱- در منزل موبایل رو دور از خود بذارین

بهتره موبایل رو هنگام خواب دور از خودتون بذارین. هم اینکه در حالت آنتن دهی بالای موبایل در محل سکونت یا محل کار و داشتن نشونه هایی مثل سردرد، وزوز گوش، اضطراب، نبود کیفیت خواب خوب مثل بی خوابی یا کابوس، سوزش چشم، فشار خون بالا و یا حالت گُرگرفتگی، اضطراب و دلهره، تپش بی نظم قلب، استرس و خشونت به احتمال زیاد در برابر امواج قوی الکترومغناطیس قرار دارین. بهتره نسبت به شناسایی و منزوی کردن محیط خود در برابر امواج بالا دست به کار شین.

۱۲- امواج موبایل واسه خانمای باردار خطرناکه

امواج بالای موبایل، آسیب جدی به سلولای در حال تشکیل و دی ان ای جنین وارد می کنه. پس بهتره خانمای باردار در طول ایام بارداری واسه در امان موندن از خطرات موبایل، اونو از خود دور نگه دارن، خصوصا موقع زنگ خوردن موبایل یا برقرار شدن تماس که بیشترین اندازه موج رو داراه، موبایل در نزدیکی بدن اونا نباشه.

۱۳- مضرات موبایل واسه افراد با بیماریای خاص

امواج الکترومغناطیس اثرات داغون کننده ای روی سلولای ضعیف گذاشته و می تونه در پیشرفت مریضی و طولانی شدن درمان اون تاثیر بزاره. پس بهتره افراد با بیماریای خاص خصوصا تومور، ام اس، لوسمی، مشکلات خونی و قلبی و کلیوی، یا آدمایی که پروتز یا قطعه فلزی در بدن دارن، از موبایل و امواج الکترومغناطیس دوری کنن.

۱۴- افزایش مضرات امواج موبایل در وسیله نقلیه

موبایل در حال حرکت به اندازه چند برابر آلودگی موجی تولید می کنه. هم اینکه به دلیل وجود دیواره های فلزی در خودرو، امواج در داخل خودرو زندونی شده و باعث جذب و نفوذ بیشتر امواج به بدن می شه. هم اینکه استفاده دراز مدت از موبایل هنگام رانندگی باعث بروز سردرد، سرگیجه، مشکل در هوشیاری عکس العمل سریع راننده می شه.

۱۵- تاثیر بد موبایل بر بعضی لوازم پزشکی

به کار گیری گوشی موبایل در کنار تخت بیماران و یا لوازم پزشکی خطرناکه. سازمان جهانی بهداشت یه سری وسایل و لوازم پزشکی رو مشخص کرده که موبایل و سیستمای وایرلس از فواصل نزدیک می تونه روی اونا تاثیر بد بزاره.

 

۱۶- خطرات به کار گیری موبایل در پمپ بنزین

امواج موبایل به دلیل داشتن پرتوهای قوی امواج الکترومغناطیس می تونه با برخورد به اشیای فلزی حالت جرقه ایجاد کنه. موارد بسیار خیلی از انفجار خودروهای در حال سوختگیری، به دلیل به کار گیری موبایل در جایگاه سوخت بوده که تابشا با ایجاد جرقه در محل بخارهای بنزین، باعث انفجار و شعله وری محل شدن.

۱۷- اثرات داغون کننده موبایل بر ضربان قلب

قرار گرفتن موبایل روی قلب باعث ایجاد مشکل و بی نظمی در ضربان قلب شده و در بلندمدت می تونه اثرات داغون کننده ای بر نظم قلب به جا بزاره. بهتره موبایل با اعضای اصلی بدن مانند قلب، سر و اندام پایین تنه فاصله داشته باشه. هم اینکه زنگ خوردن موبایل در نزدیکی کارتای اعتباری مغناطیسی هم می تونه باعث مشکل در کارایی اونا شه.

۱۸- موبایل و به کار گیری اینترنت

اتصال به اینترنت موبایل، امواج الکترومغناطیسی رو چندین برابر می کنه. بهتره در موارد لازم از اینترنت موبایل استفاده کنین و بعد از استفاده، در حالت خاموش بذارین و یا بهتره در مواقع ضرورت از وایفای موبایل بجای اینترنت سیم کارت استفاده کنین.

۱۹- رابطه موبایل با تومور مغزی

محققان علوم پزشکی در موسسه ملی بهداشت آمریکا اعلام کردن آدمایی که از گوشیای گوشی موبایل استفاده می کنن، پنج برابر بیشتر در خطر دچار شدن به شکلای جور واجور تومورهای مغزی قرار دارن. هم اینکه براساس تحقیق سازمان ملل، آدمایی که طی ده سال روزانه نیم ساعت دائم با گوشی موبایل صحبت کردن، دچار تومور مغزی از نوع گلیوما (تومور بدخیم سیستم عصبی مرکزی) می شن.

امواج مغناطیسی گوشی موبایل روی جریان خون مغز و DNA سلولا تاثیر میذاره و باعث دچار شدن به تومور مغزی می شه، اما آدمایی که واسه صحبت طولانی با گوشی موبایل از هندزفری استفاده کردن، کمتر دچار تومور مغزی شدن.

۲۰- به کار گیری پیام یا تلفن ثابت به جای تماس

واسه درامان موندن از مضرات امواج موبایل فقط در مواقع لازم ازش استفاده کنین و بیشتر از تلفن ثابت و یا فرستادن اس ام اس استفاده کنین. البته در این کار هم نباید زیاده روی کنین تا دچار مریضی «گردن پیامکی» نشید.

ماهنامه پیام سلامتی – الهیار دل انگیز سوادکوهی

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*