20 توصیه ناب تغذیه ای از امام رضا (ع) | طب اسلامی

20 پیشنهاد ناب تغذیه ای از امام رضا (ع)

کسائی که به ضعف حافظه دچارند، بهتره همه روزه هفت مثقال کشمش مشکی، ناشتا بخورند و هم سه تیکه زنجبیل که در عسل خوابانده ان (زنجبیل پرورده) با کمی خردل ضمن غذای روزانه خود بخورند.

از اولین کسائی که در مورد علم پزشکی کتاب نوشتن، امام علی بن موسی الرضا علیه السلامه. امام وقتی به طرف طوس می اومدن، در نیشابور در مجلس مأمون با جماعتی از فلاسفه و پزشکان، چون یوحنابن ماسویه و جبرئیل بن یخشوع و ابن بهله هندی و دیگه کسان گرد اومدن و سخن از طب به میان اومد. وقتی مأمون دراین باره از امام علیه السلام سوال کرد، حضرت فرمود: واسه من کم کم تجربیاتی حاصل گشته که اونو واسه شما می نویسم. حضرت علیه السلام، کتابی رو درباره امور پزشکی نوشت و واسه اون فرستاد و مأمون دستور داد تا اونو با آب طلا بنویسن؛ از این رو به "رساله ذهبیه" موسوم گردید.

در ادامه، یه تیکه از سخنان گوهربار حضرت امام رضا علیه السلام رو در مورد رعایت نکات بهداشتی و حفظ سلامتی بدن آوردیم. با امید به اینکه با در نظر گرفتن پیشنهادای اون حضرت و به کار گیری علوم جدید پزشکی، همیشه از بدنی سالم و به دور از هرگونه مریضی بهره مند باشین.

1. کسی که نمی خواد معده اش آزار و آسیب ببینه، موقع غذا خوردن آب بخوره. کسائی که هنگام غذا خوردن آب می خورن، دستگاه هاضمه رو از اول کارش، از کار بازمی دارن. این آدما به آسیب ضعف دستگاه گوارشی گرفتار می شن؛ چون نوشیدن آب در اول غذا، معده رو از هم باز می کنه و آسیب گشادی معده می آورد.

2. اونا که میخوان از مریضی بواسیر و رنج روده ای و درد قسمت پشت بدن در امان باشن، هر شب ده دانه خرمای برشته شده رو با روغن گاو بخورند.

3. کسائی که به ضعف حافظه دچارند، بهتره همه روزه هفت مثقال کشمش مشکی ناشتا بخورند و هم سه تیکه زنجبیل که در عسل خوابانده ان (زنجبیل پرورده) با کمی خردل ضمن غذای روزانه خود بخورند. واسه تقویت نیروی فکری خوبه که همه روزه سه دانه هلیله با نبات کوبیده بخورند.

4. از زیاده روی در خوردن تخم مرغ دوری کنین چون این زیاده روی کبد رو از عمل منظم بازمی داره و در سر و معده بادهای زیان بخشی به وجود می آورد.

کسائی که هنگام غذا خوردن آب می خورن، دستگاه هاضمه رو از اول کارش،

از کار بازمی دارن. این آدما به آسیب ضعف دستگاه گوارشی گرفتار می شن؛

چون نوشیدن آب در اول غذا، معده رو از هم باز می کنه و آسیب گشادی معده می آورد

5. هرکی می خواد در فصل زمستون از مریضی سرماخوردگی در امان بمونه، همه روزه سه قاشق عسل بخوره. اون دسته از عسلا که وقتی جلوی بینی می گیرین، بوی تندش شما رو به عطسه وادار می کنه یا عسلی که آدم رو دچار بی حالی و سستی می کنه و اون عسلی که زبون آدم رو می سوزوند، عسلای خوبی نیستن.

6. واسه جلوگیری از گرمازدگی در روزای تابستون، ضمن دوری از آفتاب خوردن، روزی یه عدد خیار فایده زیادی داره.

7. کسائی که میخوان از سردرد و باد شکم در امان باشن، ماهی تازه بخورند. این کار رو هم در فصل زمستون و هم در تابستون بکنن؛ چون ماهی تازه واسه پیشگیری از این جور دردها بسیار سودمنده.

8. اونا که میخوان همیشه بانشاط باشن، تا می تونن از شام کم کنن و شبا سبک بار به تختخواب برن.

9. کسائی که نمی خوان گوش هاشون سست و فرو آویزون باشه یا این که از افتادن و بزرگ شدن لوزهای خود هراسون هستن، بهتره هر وقت که شیرینی می خورن، به دنبالش کمی سرکه غرغره کنن.

10. اونا که از بادهای دردناک و شدید در بدن خود می ترسن، هفته ای یه بار سیر بخورند.

11. اونا که به دندون خود علاقه مند هستن قبل از خوردن شیرینی، کمی نون بخورند؛ چون خرده های نون میان دندونا رو پر می کنه و نمی ذاره مواد شیرین به اونا آسیب برسونه.

12. کسائی که از بوی بد دهن رنج می برن انجیر می تونه اونا رو از این رنج نجات دهد. امام رضا علیه السلام در این مورد فرموده ان: اَلتّینُ یَذهَبُ بِالبَخرِ؛ انجیر بوی بد دهن رو برطرف می کنه. (1) علاوه بر این می فرمایند: «یشّد الفم و العظم» انجیر، دهن و استخون رو محکم می کنه. (2) و درخت انجیر یه جور ترین گیاه به گیاهان بهشتیه. (3)

13. در بهار گوشتای چربی دار و بقیه غذاهای مخصوص زمستون رو تبدیل به غذاهای سبک و معتدل و زودهضم کنین، این غذاها عبارت ان از: حبوبات، سبزیا و میوه ها. در ماه دوم بهار گوشت و چربی کم بخورین و بیشتر از غذاهای با طبع سرد استفاده کنین، آب زیاد بخورین و صبحا استحمام کنین و بانشاط به تلاش مشغول شید.

14. بهترین غذاها در تابستون میوه، شیر و سبزیا و شکلای جور واجور نوشیدنیای حلال (گیاهی) هستن. حموم با آب سرد در صبح و عصر خوبه، به شرطی که بدون این دست اون دست کردن پس از کار یا پس از خوردن غذا نباشه. مصرف گوشت در این فصل مناسب نیس چون سموم اون به واسطه عرق فراوون هم دفع نمی شه. مصرف شکلای جور واجور ترشیا هم واسه دفع صفرا خوبه.

15. در تابستون به دلیل گرمای هوا چربیای بدن آب می شن؛ از این رو در پاییز نیاز نیاز به ذخیره کردن مواد چربی که تولید کننده گرما هستن، پیدا می شه و باید با مصرف غذاهای مناسب اونو ذخیره کنین تا بدن خود رو واسه مقابله با سرمای زمستون مجهز کنین. بدن به شکلای جور واجور غذاهای اصلی و میوه هایی مانند انگور و انار نیاز داره. هم اینکه به کار گیری نوشیدنیایی که از اونا جفت و جور می کنن، خوبه. کلا مصرف میوه های ترش قبل از غذا و میوه های شیرین بعد از غذا خوبه.

16. در زمستون باید غذاهای پر انرژی مصرف کرد. مالیدن روغن و ماساژ استخونا در حال استراحت با روغنای شب بو، زیتون و گل سرخ به تقویت و استواری اونا کمک می کنه. مصرف سیر هم هفته ای یه بار خوبه و موجب تحریک جنسی می شه. مصرف خرما بعضی وقتا با شیر و تخم مرغ مناسبه و از سستی اواخر و نیمه دوم زمستون و اوایل بهار جلوگیری می کنه.

کسائی که میخوان از سردرد و باد شکم در امان باشن، ماهی تازه بخورند. این کار رو هم در فصل زمستون و هم در تابستون بکنن؛ چون ماهی تازه واسه پیشگیری از این جور دردها بسیار سودمنده

17. اونا که میخوان غذاشون زود هضم شه و دستگاه هاضمه شون کار خود رو به آسونی بکنه، هر وقت که میخوان با شکم سیر به تختخواب برن، به پهلوی راست بخوابن و پس از یه مدت به پهلوی چپ بغلتند تا به خواب راحت فرو روند.

18. پیشنهاد امام رضا علیه السلام به عنوان یه روش اصولی واسه کنترل وزن کم کردن از حجم غذای شام و نه ترک کامل اون هستش. اون حضرت می فرماید: کسی که می خواد سالم و بدنی سبک و کم گوشت داشته باشه از شامش کم کنه. (4)

19. امام رضا (ع) واسه ماه آب که تقریباً برابر شهریوره در طب الرضا می فرمایند: آب سی و یه روزه، بادهای سموم در این ماه شدید می شه. هنگام شب زکام به هیجان میاد باد شمال وزیدن میگیره در این ماه مزاج به ترید و چیزای مرطوب خوردن صالح و سالم می شه. (5) همونجوریکه گفته شد امام رضا (ع) احتمال دچار شدن به زکام در این ایام رو دور از انتظار ندونسته ان. پس یکی از ناراحتیای پایانی فصل تابستون ممکنه دچار شدن به زکام باشه. امام رضا (ع) در بیانی دیگه واسه پیشگیری از این مریضی می فرمایند: مَن أرادَ دَفَعَ الزُّکامِ فِی الشِّتاءِ أجمَعَ، فَلیَأکُل کُلَّ یَومٍ ثَلاثَ لُقَمِ شَهدٍ؛ هرکی می خواد در همه زمستون از زکام ایمن بمونه، هر روز، سه لقمه عسل با موم اون بخوره. (6)

20. امام رضا (ع) واسه ماه آب هم اینکه خوردن ماست رو نافع دونسته ان و در ادامه فرموده ان: هرکی مایل به خوردن ماسته و هم می خواد که زیانی به اون نرسه اونو با زنیان مصرف کنه. (7)

 

پانوشتا:

1. اصول کافی- جلد 6- ص 358

2. خوبیا ج 2 ص 554 – مکارم الاخلاق- ص 198

3. مکارم الاخلاق: ج 376 ح 1251

4. طب الرضا/ص 270 و 271

5. طب الرضا – طب و بهداشت از امام رضا (ع) ص 53

6. بحار الأنوار، جلد 62، صفحه 324

7. الکافی 6 ر 328

 

فرآوری: مریم مرادیان نیری

منابع:

باشگاه خبرنگاران

قدس آنلاین

هفته نامه غذا

روزنامه خراسان

 

منبع : tebyan.net

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*