20 حالت دردناک سلامت را بشناسید

: درد با طیف خیلی از آسیب و مریضی همراه س در بعضی از شرایط ممکنه درد و علائم همراه، به وجود اومده توسط یه دلیل گسسته، مانند درد بعد از عمل و یا درد همراه با بدخیمی و یا ممکنه شرایطی از جمله درد نوروپاتیک و یا سردرد که در اون درد مسئله اصلیه.

میلیونا نفر از درد زیاد یا طولانی رنج می برن در هر سال اثرات درد، هزینه فوق العاده ای در کشور ما از جمله هزینه های درمانی، توانبخشی و بهره وری کارگران از دست داده بوجود میاره. بعضی از بیماریا می تونه آزار دهنده باشن بنابر این در این مقاله 20 شرایط سلامت که دلیل درد شدیدا شدید هستن آورده می شه.
1. زونا
2. سردردای خوشه ای
3. شونِه منجمد ( یخ زدگی شونِه )
4. استخون شکسته
5. به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)
6. سکته قلبی
7. دیسک کمر
8. سرطان
9. آرتریت
10. میگرن
11. سیاتیک
12. سنگ کلیه
13. آپاندیسیت
14. نورالژی عصب سه قلو
15. پانکراتیت
16. نقرس
17. اندومتریوز
18. زخم معده
19. فیبرومیالژیا
20. درد بعد از عمل

1. زونا

زونا یکی از دردناک ترین شرایط پزشکیه که می تونه شما رو به اندازه کافی تیره بخت کنه زونا به وجود اومده توسط ویروس زوستره این ویروس هم اینکه باعث آبله مرغان می شه اون با یه راش پوستی یا تاول تو یه طرف از بدن شما مشخص، بیشتر در دور و بر کمر مشخص می شه.
درد به وجود اومده توسط زونا تمایل به سوختن و یا سوزن سوزن شدن داره و بیشتر تنها یه طرف از بدن رو تحت تاثیر قرار میده این می تونه خیلی بد باشه که شما احساس یه زخم چاقو خوردن رو دارین مانند اینکه کسی به آرومی یه برس روی پوست آسیب دیده شما میکشه.
در بعضی از آدمایی با زونا یه درد همیشگی به نام نورالژی پس از هرپس ایجاد می شه.
اطلاعات بیشتر در مورد زونا و واکسن زونا.

2. سردردای خوشه ای

تصور اون مانند یه درد زایمون بدون مسکن یه یا دو بار در روز به مدت 10 هفته تو یه زمونه سردردای خوشه ای هم، سردرد کشنده نامیده می شن پس فوق العاده دردناک شناخته شدن. اونا در بسیاری یهویی اتفاق افتاده و بدون اخطار باعث درد تیز، درد سیخ زدن در دور و بر یه چشم می شه حملات می تونه به کوتاهی 15 دقیقه یا سه ساعت یا بیشتر ادامه یابد
این نوع دردناک ترین سردرده حتی بدتر از میگرنای شدیده. در واقع، کارشناسان پیشنهاد کردن که سردردای خوشه ای ممکنه دردناک ترین وضعیت شناخته شده علم پزشکی باشن.
اطلاعات بیشتر در مورد سردردای خوشه ای.

3. شونِه منجمد ( یخ زدگی شونِه )

این وضعیت تنها بسیار دردناک نیس اون هم می تونه واسه چندین سال طول بکشه مگه اینکه اون به درستی درمان شه.
در شونِه منجمد، مفصل اونقدر تنگ و سفت می شه که تقریباً انجام حرکات ساده مانند بالا بردن بازو غیر ممکنه فعالیتای روزانه مانند پوشیدن یه تی شرت، بلند کردن یه کتری، پوشیدن یه کت، حتی شونِه کردن موهای خود به یه مصیبت تبدیل می شه.
روشن نیس چی باعث شونِه منجمده اما می تونه پس از یه آسیب شونِه یا بازو اتفاق بیفته و در افراد گرفتار به دیابت شایع تره.
هر دو شونِه می تونه تحت تاثیر قرار گیرد اما معمولاً شونِه غیر غالب درگیر می شه اگه شما راست دست هستین شونِه چپ و اگه چپ هستین شونِه راست درگیر می شه.
دارو و یا نسخه مسکن معمولا، همراه با تمرینات شونِه کمک  کننده س
اطلاعات بیشتر در مورد شونِه منجمد.

4. استخون شکسته

یه استخون شکسته و یا ترک خورده به عنوان یه شکستگی شناخته شده نمونه های عادی مانند مچ پای شکسته، شکستگی لگن، بازوی شکسته و بینی شکسته هستن.
اگه شکستگی کوچکه ممکنه هیچ دردی رو احساس نکنین اما کلا اون واقعاً به استخون شکسته صدمه می زنه مخصوصا وقتی که شما تلاش به حرکت کردن می کنین درد بیشتر به صورت احساس درد عمیق توصیف می شه.
شکستگی استخون درمون پیدا میکنه اما اونا ممکنه نیاز به نگه داشتن استخون در موقعیت ثابت به عنوان یه قانون کلی، در سن بالا ترها شگستگی بزرگتر و درمون طولانی تره.

5. به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)

مبتلایان به سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS)، درد شدید در اثر آسیب به استخون و بافت نرم دارن این می تونه در هر کسی و هر سنی اتفاق بیفته اما معمولاً بیشتر در زنان در سن 40 و 50 ساله.
درد سوزشی CRPS دائمی و شدیده بیشتر از همه بستگی شدیدا آسیب اصلی داره این حالت معمولاً روی یکی از بازوها، پاها و یا دست و پا تاثیر میذاره.
بیشتر درد به کل دست یا پا گسترش پیدا میکنه حتی اگه آسیب اولیه ممکنه فقط به یه دست یا پا مربوط باشه بعضی وقتا، درد حتی به اندام مقابل سفر می کنه.
درد CRPS می تونه بعد از چند سال بره و الان هیچ درمانی وجود نداره درمان، مانند فیزیوتراپی، صحبت کردن در مورد درمانای دارویی با هدف کمک به زندگی افراد با  CRPSه.
اطلاعات بیشتر در مورد CRPS  

6. سکته قلبی

اگه شما دچار حمله قلبی باشین شما معمولاً درد در مرکز قفسه سینه خود دارین بیشتر توصیف درد به عنوان یه احساس سنگینی، سفتی و یا فشردنه که می تونه خیلی بد باشه و باعث سقوط شما شه
درد می تونه مانند سوء هاضمه واقعا بد احساس شه و بعضی وقتا به فک، گردن، پشت، بازوها و یا معده شما گسترش یابد.
اگه شما شما یا شخص دیگری گمانه به داشتن یه حمله قلبی، واسه کمک اضطراری با مرکز اورژانس تماس بگیرین.
اطلاعات بیشتر در مورد حمله قلبی.

7. دیسک کمر

کمر درد در هشت نفر از هر 10 نفر که در بعضی از نقاط زندگی می کنن تاثیر میذاره و یکی از شایع ترین علل کمر درد، دیسک کمره که آسیب بیشتر به وجود اومده توسط یه پیچش یا بلند کردن وزنه هستش در این وضعیت پزشکی چه اتفاقی میفته یکی از دیسکا در ستون فقرات پارگی پیدا کرده و ژل داخل اون به بیرون نشت می کنه.
بیشتر افراد با لغزش دیسک تجربه یهویی درد شدید کمر، که معمولاً با خوابیدن کاهش و بیشتر با حرکت پشت در اثر سرفه یا عطسه بدتر می شه دیسک کمر بیشتر می تونه دلیل درد ساق پا مثل درد پشت شه.
در بیشتر موارد لغزش دیسک درد کم کم در طول چند هفته کم میشه و مسکن هم کمک می کنه.
اطلاعات بیشتر در مورد دیسک کمر.

8. سرطان

بیشتر افراد گرفتار با سرطان پیشرفته تجربه درد در اثر تومور خود و یا به عنوان یه اثر جانبی درمان سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتو رو دارن.
هر چند درد می تونه بسیار شدید باشه ولی اون همیشه به این معنی نیس که سرطان در حال رشده یه تومور بسیار کوچیک که روی یه عصب فشار وارد کنه می تونه دردناک باشه در حالی که یه تومور بزرگ در جایی دیگه ممکنه کم و یا هیچ درد نداشته باشه.
درد سرطان می تونه در احساس، مدت و شدت بسته به نوع سرطان و مرحله اون فرق داشته باشه اما اون تقریباً همیشه ممکنه واسه کاهش درد سرطان تحتِ کنترل مسکن تجویز می شه.
اطلاعات بیشتر در مورد سرطانه.

9. آرتریت

افراد با آرتریت بیشتر درد مفاصل دردناک و دائمی تحمل می کنن معمولاً درد در مفصل ران، زانو، مچ دست یا انگشتا نه.
درد می تونه یهویی و یا در طول زمان بوجود آید و بیشتر با درد عضلانی و سفتی در مفاصل ربط داره.
نوعای جورواجور آرتریت از جمله آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و لوپوس می تونه دلیل آسیب مفاصل شه.
با در نظر گرفتن  نظر مرکز مراقبت آرتروز، در هر نوع از ورم مفاصل، ورزش یکی از بهترین راه ها واسه کاهش درد مفصل است دکتر شما یا یه فیزیوتراپیست می تونه به شما کمک کنه یه برنامه ورزشی مناسب رو انتخاب کنین.
اطلاعات بیشتر در مورد آرتریت.

10. میگرن

یه سردرد میگرنی خیلی بیشتر از یه سردرد معمولی دردناکه و در بدترین حالت تا سه روز یا بیشتر ادامه پیدا میکنه.
از اونجا که میگرن می تونه باعث استفراغ و به نور و صدا حساسیت شدید داره و هم اینکه درد ضرباندار و شدید شه تموم یا خیلی از مبتلایان به میگرن می تونن تو یه مکان تاریک و آروم دراز بکشن تا سردرد اونا پایان یابد.
داروها می تونه به کاهش تعداد و شدت میگرن کمک کنه اگه درمان واسه شما در گذشته موثر بوده با دکتر خود در مورد اون داروی میگرن صحبت کنین.
اطلاعات بیشتر در مورد میگرن.

11. سیاتیک

سیاتیک دردیه که به پایین ساق پا کشیده می شه اون به وجود اومده توسط وقتیه که عصب سیاتیک که طولانی ترین عصب در بدنه و از پشت به پای کشیده می شه به وسیله دیسک کمر دچار آسیب و آزردگی شه درد سیاتیک کلا فرق داره درد سیاتیک به سختی در پشت شما تاثیر میذاره ولی به جای ان به پایین کمر، پایین باسن و به یه یا هر دو پا و در پشت ماهیچه ساق پا تابش می کنه.
در بیشتر افراد درد سیاتیک به خودی خود در عرض چند روز یا چند هفته از بین میره ترکیبی از اقدامات از جمله داروی مسکن بدون نسخه، ورزش و کمپرس سرد یا گرم معمولاً می تونه درد رو در عین حال کم کنه.
اطلاعات بیشتر در مورد سیاتیک.

12. سنگ کلیه

عبور سنگ کلیه دلیل تولید درد یهویی، فوق العاده تیز، درد کرامپی در  پایین و پشت یا کنار شکم و یا بعضی وقتا در کشاله ران، که ممکنه واسه چند دقیقه یا ساعت باشه و واسه یه مدت بدون درد و دوباره شروع شه
این درد بیشتر در نیمه های شب شروع می شه و فرد رو از خواب بیدار می کنه. درد سنگ کلیه شدید و غیرقابل تحمله در واقع، خیلی از سنگ کلیه ها به اندازه کافی کوچیک هستن و در ادرار دفع می شن و پس از دفع حالا خوبیش اینه درد از بین میره.
اطلاعات بیشتر در مورد سنگ کلیه.

13. آپاندیسیت

آپاندیسیت یه تورم دردناک آپاندیس ( کیسه انگشت مانند وصل به دیواره روده) است این بیشتر در کودکان، که معمولا از درد در وسط شکم خود شکایت می کنن شایعه پس از اون درد به سمت راست پایین شکم شیفت یافته و بسیار بدتر می شه.
آپاندیسیت یه اورژانس پزشکیه که معمولاً قبل از ترکیدن اون نیاز به یه عملیات فوری واسه برداشتن آپاندیسه.
بیشتر کودکان در عرض چند روز بعد از برداشتن آپاندیس بهبودی پیدا می کنن.
اطلاعات بیشتر در مورد آپاندیسیت.

14. نورالژی عصب سه قلو

درد به وجود اومده توسط نورالژی عصب سه قلوه که بیشتر به صورت احساس شوک الکتریکیه از صورت عبور می کنه بعضی احساس شدید سوزش و یا سیخ زنی رو توصیف کردن اونا بیشتر یه منطقه ماشه روی صورته که خیلی حساس به لمس کردن یا حتی جریان هوا هستش.
نورالژی عصب سه قلو، هم اینکه به عنوان مریضی فوترجیل شناخته شده حملات درد صورت یه طرفه و بسیار شدیده که میاد و بطور غیر قابل پیش بینی میره.
مسکن عادی هیچ اثر نداره، اما داروهای ضد تشنج مورد استفاده واسه صرعمانند ( کاربامازپین ) می تونه درد رو کم کنه.
اطلاعات بیشتر در مورد نورالژی عصب سه قلو.

15. پانکراتیت

پانکراتیت التهاب لوزالمعده است ارگانی به اندازه یه موز که بخشی از دستگاه گوارش است و شایعترین علامت اون درد افتضاح شکمیه.
اون می تونه به صورت زیاد یا طولانی باشه پانکراتیت زیاد، هر چند، دردناک تره و بیشتر یه اورژانس پزشکیه و نیاز به درمان در بیمارستان، از جمله واسه کنترل درده.
درد به وجود اومده توسط پانکراتیت زیاد مشابه درد کوله سیستیته و در اول به آسونی از وضعیت دردناک و جدی کوله سیستیت که در اون کیسه صفرا (معمولا به دلیل سنگ کیسه صفرا) ملتهبه اشتباه می شه.
اطلاعات بیشتر در مورد پانکراتیت.

16. نقرس

نقرس یکی از دردناک ترین آرتریتا هستش که در اون تورم و درد شدید در مفصل پیشرفت پیدا میکنه بیشتر در قانون انگشت شست پا اتفاق می افته نقطه ای که حتی لمس کردن و یا حرکت انگشت پا می تونه عذاب آور باشه.
با احتمال بیشتر در آدمایی که مقدار خیلی از گوشت قرمز می خورن و یا آبجو می خورن اتفاق می افته هر کسی می تونه نقرس پیدا کنه حتی گیاهخواران وابسته به طرفداری از منع مسکرات هم نقرس پیدا می کنن.
با در نظر گرفتن نظر مرکز مراقبت از آرتروز، تو یه حمله نقرس با درد مفص شروع می شه و پس از اون مفصل متورم و قرمز، داغ و بسیار دردناک می شه مفصل ممکنه حالت ریختن آب جوش روی اون رو پیدا کنه و یا پوست می تونه براق و لایه برداری شه.
یه حمله می تونه بین یک تا 10 روز طول بکشه اگه در شما حملات تکراری هست می تونه باعث آسیب دائمی به مفصل شه و عاقلانه س که واسه دفع حملات بیشتر از دارو استفاده کنین.
اطلاعات بیشتر در مورد نقرس.

17. اندومتریوز

یکی از 10 زن در انگلستان تجربه دردناک اندومتریوز رو داره این از بیماریای زنونه که در اون سلول دیواره رحم در جاهای دیگه در بدن پیدا میشه.
در حالی که بعضی زنان گرفتار به آندومتریوز هیچ عوارضی ندارن یه سری های دیگه درد زیادی در لگن، در طول دوره قاعدگی و درد در طول و بعد از رابطه جنسی رو دارن.
هر چند هیچ درمانی واسه مریضی اندومتریوز وجود نداره ولی درمان می تونه درد رو آرامش و سرعت رشد آندومتریوز رو کوچیک و یا کم کنه.
اطلاعات بیشتر در مورد اندومتریوزه

18. زخم معده

اولسر یه زخم یا سوراخیه که در پوشش داخلی معده تشکیل می شه یه نفر از 10 نفر دارای زخم معده س که باعث درد سوزشی در شکم، بیشتر بین وعده های غذایی و در ساعات اولیه صبح می شه.
درد زخم معده معمولاً با خوردن و یا گرفتن یه نوع دارو به نام آنتی اسید رها می شه.
این مهمه که دارو مصرف کنین چون زخم درمان نشده، می تونه سوراخ شه یه مریضی فوق العاده دردناکیه و از راه دیواره معده مواد گوارشی و مواد غذایی به داخل چاله شکم نشت پیدا می کنه زخم سوراخ شده یه اورژانس پزشکیه و معمولاً نیاز به درمان فوری داره.
اطلاعات بیشتر در مورد زخم معده.

19. فیبرومیالژیا

دلیل دقیق این مریضی شناخته نشده اما می تونه دلیل درد گسترده در تموم بدن شه معمولاً خیلی از مناطق درد در پشت گردن، شونِه، کمر، باسن، ساق پا، آرنج و زانوه افراد گرفتار به فیبرومیالژیا بیشتر می گن که درد بیشتر در قسمتای فوقانی دارن.
بیشتر درد و سفتی در صبح بدتره و ممکنه درد بیشتری رو در گروه های عضلانی که استفاده تکراری می شن داشته باشین.
در حالی که فیبرومیالژیا یه مریضی مادام العمره درمان از جمله مسکن و ورزش، می تونه ناراحتی رو سهولت بخشه.
اطلاعات بیشتر در مورد فیبرومیالژیا.

20. درد بعد از عمل

این درد عموماً درد بعد از عمله هر چند شدت درد با در نظر گرفتن نوع عمل متفاوت هستش.
اما درد زیادتر از اندازه بعد از عمل جراحی چیز خوبی نیس و شما هیچوقت نباید احساس کنین یا در مورد اون فکر کنین.
خیلی از داروهای مسکن واسه تحتِ کنترل نگه داشتن درد بعد از عمل جراحی هست کارشناسان می گن که کنترل خوب درد به شما کمک می کنه تا شما سریعتر بهبودی یافته و از مشکلات دراز مدت جلوگیری می شه
اطلاعات بیشتر در مورد چیزی که پس از یه عمل جراحی اتفاق میفته.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • مواد خوراکی دوستدار سلامت قلب رو بشناسین

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*