20 خاصیت و فایده مهم پیازچه | تغذیه سالم

20 خاصیت و فایده مهم پیازچه

تغذیه

پیازچه از سبزیجات خاصی اشت که علاوه بر خوش طعم کردن غذاها فایده های درمانی بسیاری داره. از پیشگیری چین و چروک پوست تا افزایش اشتها کاهش کلسترول و … همه از خواص “پیازچه” هستن.

پیازچه از سبزیجات خاصی اشت که علاوه بر خوش طعم کردن غذاها فایده های درمانی بسیاری داره که ممکنه با اونا آشنا نباشیم.از پیشگیری چین و چروک پوست تا افزایش اشتها کاهش کلسترول و … همه از خواص “پیازچه” هستن. پیازچه در بیشتر موارد واسه بهبود طعم و مزه غذاها به کار برده می شه.پیازچه

خواص عجیب پیازچه
به گزارش
اما علاوه بر این که این گیاه بسیار خوش مزه و خوش طعمه، دارای فواید تغذیه ای زیادی هم هستش.توانایی استفاده خام به عنوان سبزی یا یکی از اجزای سالاد رو داره که بیشتر در آمریکای شمالیه، اما در آسیای شرقی بیشتر به صورت پخته یا سرخ شده مصرف می شه ، اما این سبزی پرطرفدار در میان علاقه مندان به خصوص به سبزی خوردن چه خواصی داره؟

پیازچه کلسترول و تری گلیسیرید رو کم می کنه.

پیازچه مجرای تنفسی رو تحریک و خلط رو دفع می کنه.

روغن طبیعی اون غده عرق رو تحریک می کنه و باعث تعریق می شه. فشار خون رو تنظیم می کنه.

از اسهال پیشگیری می کنه و واسه نابود کردن عفونتای قارچی عالیه

ویتامین c موجود در اون از چروک شدن پوست پیشگیری می کنه.

از رشد سلولای سرطانی به خصوص سرطان روده بزرگ پیشگیری می کنه ولی اینا تنها خواص پیازچه نیستن ، در ادامه این بخش  به فواید و خواص مهم دیگری از این اون اشاره می شه.

20 خاصیت و فایده مهم پیازچه

1. پیازچه به درد بخور واسه سلامت چشم:

این ،یکی از بزرگترین امتیازات پیازچه س ؛ پیازچه ،باعث تولید پروتئینی به نام ردپسین می شه و هم اینکه دارای مقدار زیادی ویتامین A است.ردوپسین، واسه شبکیه چشم واسه جذب نور بیشتر لازمه و پس مانع کوری شبونه چشم میشه و هم اینکه بینایی رو تقویت میکنه.

ویتامین A در پیازچه، هم اینکه از مشکلات چشم مانند آب مروارید و زخمای قرنیه مراقبت می کنه اگه شما پیازچه مصرف می کنین، نیاز روزانه ویتامین A به اندازه 2،6 تا 3،4 درصد برآورده می شه، بستگی به جنسیت شما داره.

2. تقویت سیستم ایمنی بدن با پیازچه:

پیازچه، واسه بهبود سیستم ایمنی خیلی خوبه. پس، به گفته خیلی از کارشناسان سلامت، یه نوع خاص از پیاز، از جمله پیازچه، مقدار خیلی از مواد شیمیایی مانند، فلاونوئید، آنتوسیانین و کورستین داره.

این مواد شیمیایی گیاهی که در پیازچه هست، واسه بهبود قدرت سیستم ایمنی بدن بسیار لازمه، در واقع، با در نظر گرفتن مطالعه که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده، وجود فلاونوئید، واسه جلوگیری از سرطان خوبه.

3. جلوگیری از سرطان با مصرف پیازچه:

همونطور که قبلا ذکر شد، پیازچه هم واسه پیشگیری از سرطان به درد بخور هستش این، به دلیل اون هستش که پیازچه دارای منبع عالی فلاونوئیده.فلاونوئید ،آنزیمی از خود ترشح میکنه که رادیکالای آزاد رو کنترل و در نتیجه مانع آسیب رسیدن به DNA میشه جدا از اون، همونطور که قبلا هم ذکر شد، پیازچه هم شامل مقدار زیادی ویتامین A در اون هستش.ترکیبی از ویتامین A و یه جور فلاونوئید ،مانند لوتئین، کاروتن واسه مراقبت از سرطان ریه بسیار به درد بخور هستش.

4. قلبی سالم با پیازچه:

گذشته از این واقعیت که پیازچه شما رو از دچار شدن به سرطان مراقبت می کنه، این نوع پیاز واسه سلامتی قلب شما خیلی خوبه همونطور که قبلا ذکر شد، این غذای گیاهی، دارای مقدار زیادی ویتامین A هستش. پیازچه هم اینکه، دارای مقدار خیلی از ویتامین C هم هست.

این دو ویتامین، به طور زیادی خواص آنتی اکسیدانی دارن آنتی اکسیدان ها، واسه حفاظت از سلامت بافت سلولی و DNA به درد بخور هستن، چون اونا با رادیکالای آزاد مقابله می کنن ؛ علاوه بر این، ویتامین C در پیازچه، فشار خون بالا رو کم می کنه و پس از اون خطر دچار شدن به بیماریای قلبی رو کم می کنه.

قلب سالم با خوردن سبزیجاتی مانند پیازچه

5. تاثیر پیازچه بر بهتر شدن قدرت استخون:

نه فقط شیر و فرآورده های لبنی می تونن قدرت استخون شما رو زیاد کنن،بلکه پیازچه هم دارای توانایی عالی واسه بهبود قدرت استخوانه ؛ این، به این دلیله که پیازچه دارای مقدار زیادی ویتامین K و ویتامین C هستش، که واسه بهبود تراکم استخون لازمه.

حدود 12 گرم پیازچه، تقریبا 20 میکروگرم ویتامین K و 1،6 میلی گرم ویتامین C دریافت می کنین این دو ویتامین ،واسه رشد و تکامل استخون شما بسیار به درد بخور هستش.

6. پیازچه به درد بخور واسه رگای خون:

پیازچه، دارای ترکیباتی به نام آلیسینه ،که واسه رفع سفتی عروق خونی بسیار لازمه علاوه بر این، آلیسن هم واسه جلوگیری از لخته شدن خون بسیار به درد بخور هستش، که مطمئنا شما رو از بیماریای قلبی عروقی مانند سکته مراقبت میکنه.

7. پیازچه به درد بخور واسه افراد گرفتار به دیابت:

امتیازات بهداشتی پیازچه، می تونه واسه افراد دیابتی بهترین باشه به گفته خیلی از کارشناسان سلامت، پیازچه دارای مقدار زیادی گوگرده، که واقعا واسه کاهش سطح قند خون در بدن خوبه و اندازه انسولین در بدن رو متعادل میکنه پس پیشنهاد میشه، افراد گرفتار به دیابت حتما پیازچه مصرف کنن.

8. پیازچه خوب واسه سلامت تنفسی:

این یکی دیگه از امتیازات سلامتیه که شما می تونین از پیازچه دریافت کنین طبق گفته های خیلی از کارشناسان سلامت، مصرف پیازچه واسه حفظ سلامت سیستم تنفسی بسیار به درد بخور هستش ؛ این، به اون دلیله که پیازچه شامل خواص ضد ویروسی و ضد باکتریاییه که مطمئنا هر عفونت در سیستم تنفسی که معمولا به وسیله یه ویروس یا باکتری ایجاد می شه، درمان می کنه.

9. پیازچه به درد بخور واسه سلامتی گوارشی:

پیازچه، تاثیر مثبتی روی کارکرد دستگاه گوارش داره. پیازچه، سلامت گوارشی رو بهتر کنه،و می تونه شما رو در برابر دچار شدن به اسهال مراقبت کنه همونطور که قبلا ذکر شد، پیازچه دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریاییه و باکتریایی که معمولا باعث اسهال می شن رو نابود می کنه علاوه بر این، ترکیب ویتامین C که در این پیاز قرار داره، جذب مواد غذایی رو بهتر کنه و به هضم غذا کمک می کنه.

10. کاهش دیسمنوره با پیازچه:

میدونید دیسمنوره چیه؟ دیسمنوره، درد به وجود اومده به وسیله قاعدگیه که در شکم اتفاق می افته. پس، سؤال اینه:رابطه بین درد قاعدگی و پیازچه در چیه؟ هر چند تحقیقات بیشتری لازمه، اما طبق طب چینی، درد قاعدگی هر زمان که بدن خیلی سرد باشه، اتفاق می افته پس، واسه مقابله با اون، شما باید مواد غذایی استفاده کنین که اثر گرمایی بر بدن شما دارن.

بعضی از مواد غذایی که تاثیر گرمایی بر بدن دارن، مانند:زنجبیل، دارچین، قند قهوه ای، ماکارونی، سیر و شکلای جور واجور پیاز هستن.

11. بهبود سلامت پوست شما با پیازچه:

ویتامین C موجود در پیازچه، پوست شما رو سفید و سرحال میکنه ؛ علاوه بر این، ویتامین C هم در برابر رادیکالای آزاد مقابله می کنه، که سلامت پوست رو بهتر کنه.

12. رفع التهاب با پیازچه:

پیازچه، واسه رفع التهاب خوبه چون این پیاز ،شامل آکورتسین و آنتی اکسیدانه و خواص ضد التهاب و ضد هیستامین داره.

13. پیازچه تورم پا رو درمان میکنه:

میدونید که پیازچه هم اینکه واسه بهبود تورم پا به درد بخور هستش؟ واقعا، پیازچه از زمان قدیم به وسیله پدران ما به عنوان داروی گیاهی واسه درمان تورم پا استفاده شده این ،به اون دلیله که پیازچه دارای خواص ضد التهابیه، و تورم رو کم می کنه.

اگه می خواید تورم پای خود رو کم کنین، از پیازچه به عنوان پماد استفاده کنین و واسه این کار پیازچه رو له کنین یا داخل آب بذارین، تا بافت اون نرم شه و بعد روی پای خود اعمال کنین این کار رو به طور منظم، واسه نتیجه گیری بهتر انجام بدین.

14. جلوگیری از چاقی با پیازچه:

پیازچه، واسه جلوگیری از چاقی بسیار به درد بخور هستش به چه دلیل پیازچه باعث جلوگیری از چاقی می شه؟به خاطر این که این نوع پیاز دارای کالری بسیار کمه.اگه شما 1 فنجون پیازچه استفاده کنین، فقط حدود 32 کالری دریافت میکنین.

هم اینکه، پیازچه دارای مقدار زیادی مواد مغذی خوبه، که واسه جلوگیری از چاقی بسیار به درد بخور هستش.واقعا، خیلی از تحقیقات قبلا ثابت کردن، که مصرف منظم پیازچه می تونه چربی زیادتر از اندازه بدن رو نابود کنه و پس این سبزی واسه حفظ وزن بدن بسیار لازمه.

15. مقابله با کم خونی با کمک پیازچه:

انگار پیازچه دلیل بروز کم خونی هم می شه ؛ این سبزیا ،از کم خونی جلوگیری و اونو درمان می کنه.همونطور که می دونین، کم خونی، وضعیتیه که بدن شما مقدار کافی گلبولای قرمز رو تامین نمی کنه.

پیازچه، می تونه کم خونی رو درمان کنه، چون مقدار زیادی آهن داره که واسه تولید هموگلوبین و گلبولای قرمز بسیار به درد بخور هستش به دلیل تولید گلبولای قرمز، شکی نیس که از مشکلات به وجود اومده به وسیله کم خونی مانند ؛مشکل قلبی یا سکته مغزی جلوگیری می شه.

16. پیازچه بخورین ، انرژی خود رو زیاد کنین:

اگه در طول روز پس از انجام فعالیتای زیاد احساس خستگی می کنین، باید تلاش کنین از پیازچه استفاده کنین انگار پیازچه دلیل کاهش خستگی بدن و هم اینکه افزایش انرژی شما می شه این، به این دلیله که پیازچه شامل آهن و ویتامین C هستش. آهن موجود در پیازچه ،دلیل تولید گلبولای قرمز می شه، تا انرژی شما رو زیاد کنه و خستگی رو کم کنه. در عین حال، ویتامین C که در پیازچه هم هست، جذب آهن رو بسیار آسون می کنه.

17. تاثیر پیازچه بر کاهش آلرژی:

همونطور که قبلا ذکر شد، پیازچه واسه سلامت تنفسی بسیار به درد بخور هستش پس، تعجبی نداره که پیازچه باعث کاهش جواب آلرژیک هم می شه این ،به این دلیله که پیازچه شامل کورستینه که خواص ضد هیستامین داره ، این خواص، شما رو از واکنشای آلرژیک که باعث مشکلات تنفسی مانند آسم و گلودرد می شه، مراقبت میکنه.

18. بازسازی زخم پیازچه:

پیازچه، بسیار خوب هستش واسه سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم های شما، مخصوصا زخمای باز این، به این دلیله که پیازچه شامل ترکیبات گوگرده هم اینکه، همونطور که قبلا ذکر شد، پیازچه دارای خواص ضد باکتریاییه،و باکتریای زخم رو نابود می کنه.

19. فشار خون پایین با خوردن پیازچه:

امتیازات بعدی پیازچه، اینه که این سبزی می تونه سطح فشار خون رو کم کنه و پس هر زمان که بخواین فشار خون رو کم کنین، پیازچه استفاده کنین ترکیب گوگرد ،دارای توانایی عالی واسه کاهش فشار خون و هم اینکه کنترل تجمع پلاکته این نوع پیاز ،واسه مراقبت از مشکلات به وجود اومده به وسیله فشار خون بالا، مانند سکته مغزی، بسیار به درد بخور هستش.

20. پیازچه به درد بخور واسه زنان باردار:

در جواب به این سوال که چه نوع ماده غذایی مناسب زنان بارداره، باید بگیم پیازچه ؛ پیازچه ،شامل مقدار زیادی اسید فولیک و ویتامین B3ه اسید فولیک، ماده مغذی است که اثر خوبی بر رشد جنین می ذاره، و شما بارداری سالمی دارین ؛ هم اینکه ،خطر دچار شدن به مشکل لوله عصبی در نوزاد رو کم می کنه.اگه می خواید غذای سالم داشته باشین، باید این نوع پیاز رو استفاده کنین.

نسخه درمانی با پیازچه

واسه برطرف کردن گلودرد، قسمت سفید پیازچه رو خرد کرده و در کیسه پارچه ای ببندین و بخار کنین تا واسه کمپرس داغ آماده شه. هم اینکه می تونین زنجبیل رنده شده و نمک هم به پیازچه اضافه کنین. کیسه پارچه ای رو داخل هوله بپیچید و روی گلو، سینه، کف پا، کف دست، پشت یا زیر بغل بذارین. با ایجاد تعریق باعث کاهش درد و گرما بدن می شه.

واسه گرفتگی مجرای بینی، پیازچه رو خرد کنین و پنبه رو آغشته به آب اون کنین و در چاله بینی بذارین یا این که چند پیازچه روی بالشت کنار خود بذارین.نمناک

.

منبع : pezeshk.us

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*