20 درصد افراد جامعه به آسم مبتلا هستند

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, 16 تیر 1397 09:49

یه فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمنولوژی بالینی عقیده داره، امکان دچار شدن به آلرژی در هر سنی واسه افراد هست.  

دکتر سیدحمیدرضا مرتضوی در گفت و گو با  ایسنا، با بیان اینکه آلرژی یا حساسیت عکس العمل عجیب به مواد خوراکی، استنشاقی و تماسیه، گفت: عوامل ارثی در بروز این عکس العمل عجیب موثر هستن.

 

مرتضوی با اشاره به ابتلای 20 درصد مردم به آلرژی، گفت: علاوه بر وجود زمینه ارثی واسه بروز آلرژی نیازه فرد با ماده آلرژن برخورد داشته باشه و تا وقتی که این برخورد انجام نشه، علائم آلرژی در فرد بروز نمی کنه.

 

ایشون اضافه کرد: امکان بروز آلرژی در هر سنی هست و در هر سن در صورت وجود زمینه آلرژی فرد در تماس با ماده آلرژن می تونه دچار آلرژی شه.

 

مرتضوی شناخته شده ترین راه درمان آلرژی رو دوری و دوری از ماده آلرژن گفت وافزود: در بعضی مواقع امکان انجام این کار موجود نیس، چون بعضی به گرده گله ها و درختان حساسیت دارن و این ذرات در بعضی فصول سال دائم در هوا هست و در این زمان درمانای کنترلی واسه اونا پیشنهاد می شه که شامل یه سری اقدامات محافظتیه.

 

ایشون با اشاره به وجود واکسن آلرژی، گفت: واسه بعضی بیماران هم واکسن آلرژی تزریق می شه، البته همه بیماران قادر به به کار گیری اون نیستن و تزریق این نوع واکسن بسته به شرایط جسمی، سنی، اجتماعی و محیطی فرق داره و هزینه تقریبا بالایی هم داره  و در بهترین حالت موفقیت کارکرد اون 75 درصده.

 

ایشون اضافه کرد: بسته به نوع ماده آلرژن داروهای تجویز شده واسه کنترل آلرژی هم فرق داره و بسته به نوع آلرژن علائم مریض هم متغیره.

 

این فوق تخصص آلرژی گفت: آلرژنایی که استنشاقی بوده سیستم تنفسی رو درگیر کرده و علائم اون شامل گرفتگی و آبریزش بینی، کبودی زیر چشم و خارش گلو و چشمه.

 

ایشون اضافه کرد: در مورد آلرژنای گوارشی هم علائم بیشتر شامل اسهال، استفراق و درد شکمی است و در بحث آلرژنای پوستی هم فرد با نشونه هایی از جمله کهیر و اگزمای پوستی مواجه می شه.

 

مرتضوی شوک آنافیلاکسی رو شدیدترین نوع آلرژی گفت و اضافه کرد: دراین نوع آلرژی که فرد حساسیت شدید به ماده آلرژن داره، به طور همزمان چند دستگاه بدن درگیر شده و می تونه در صورت نبود رسیدگی به موقع مرگ مریض رو هم رقم بزنه.

 

ایشون اضافه کرد: بعضی موارد شوک آنافیلاکسی به دنبال نیش زنبور در بعضی افراد ایجاد می شه و در این زمان باید خیلی سریع عملیات زنده کردن قلبی رو انجام داد و بدون این دست اون دست کردن آمپول اپی نفرین هم تزریق شه.

 

 

.

منبع :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*