20 درصد داروها دور ریخته می‌شوند | اطلاعات دارویی

در حالی که یافته های یه تحقیق دانشگاهی روی جمعیت هزار نفری در کشور نشون میده، بیشتر از 18 درصد داروهایی که به دست مردم می رسه، بدون استفاده دور ریخته می شن، دبیر انجمن داروسازان ایران میگه: مسئولان داروخونها حق ندارن داروهای خارج شده رو دوباره پس بگیرن.

دبیر انجمن داروسازان ایران عقیده داره هیچ سیستم آماری در این مورد وجود نداره که بخواد مقدار داروهای دور ریز رو تخمین بزنه.

اون در عین حال تصریح می کنه براساس اون چیزی که میشه برداشت کرد، بین 10 تا 20 درصد داروهایی که مردم از داروخونها جفت و جور می کنن، دور ریز و اضافه س.

اما در روزای گذشته خبری به نقل از مهدی محمدزاده، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین منتشر شد که به پژوهشی در این رابطه اشاره می کرد. براساس این تحقیق هم اینکه از 5 قلم داروی تجویز شده از طرف دکتر، یه قلم اون به وسیله مریض مصرف نمی شه.

محمدزاده با اشاره به ارزانی قیمت دارو در ایران نسبت به خیلی از کشورای پیشرفته، اعلام کرد: قیمت داروی ایرونی یه دهم قیمت داروهای خارجیه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: الان همه خونه ها پر از شکلای جور واجور داروست و فرهنگ نادرست، در کنار ارزون بودن بهای دارو، دلیل شده که دارو به عنوان یه کالای بی ارزش در پیش مردم جلوه کنه.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین، ارزون بودن دارو و نداشتن یه سیستم قوی و علمی نظارتی در سیستم دارویی کشور رو موجب شرایطی دونست که دلیل شده داروی ایرونی به حراج گذاشته شه.

محمدزاده با توضیح دادن این موضوع که مرز دارو و سم تنها یه قدمه و نباید سم رو ارزون و فراوون در دسترس افراد قرار داد، گفت: الان نمی دونیم، حجم انبوه دارو که به مردم عرضه می کنیم تا چه حد به سلامت جامعه آسیب زده.

هرساله بیشتر از یه میلیارد و 200 میلیون دلار دارو به وسیله کارخانه های داخلی کشور تولید می شه و اگه تولید دارو در کشور متوقف شه، سالیانه نیازمند واردات بیشتر از 6 میلیارد دلار دارو به کشور هستیم.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین، با اشاره به اینکه تولید یه میلیارد و 200 میلیون دلاری دارو در کشور، هرساله 5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داره، اضافه کرد: به غیر از موارد نادر، تقریباً تموم اشکال دارویی در کشور تولید می شن، هر چند در مورد تولید داروهای بیوتکنولوژیک در کشور، تا الان فعال عمل نکرده ایم، اما صنعت دارویی کشور در ردیف کشورای تقریباً پیشرفته قرار داره.

ایشون هم اینکه گفت: ادعا نمی کنیم کیفیت داروی ایران هم سطح کشورهایی مثل آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیسه، اما به طور یقین داروهای تولیدی ایرونی، به گفته نظرهای شرکتای تولید کننده دارو در بیرون مرز کشور ، از خیلی از کشورای جهان مانند کره، دانمارک، مجارستان، یوگسلاوی و هند که داروهای اونا هم اینک در بازارهای داخلی ایران فراوون پیدا میشه، برتره.

*

منبع : tebyan.net

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*