20 دقیقه خواب و بالا رفتن بهره وری در کار

 

اگه بین کار روزانه تون بتونین 20 دقیقه خواب سبک یا به اصطلاح چرت نیمروزی داشته باشین اندازه بهره وری شما در کار بیشتر می شه. همۀ ما در محیط کار خسته میشیم و بعضی وقتا احساس می کنیم که به یه چرت کوتاه احتیاج داریم چون انرژی زیادی در طول روز مصرف میکنیم.

کلا سطح انرژی, انگیزه و تمرکز هر شخصی در ساعات خاصی از روز بالاست و در ساعات خاصی هم فروکش می کنه یعنی درست وقتی که از کار خسته میشیم.زمان بهره وری هر کسی با دیگری متفاوت هست. خواب, خوراک و ورزش هم از عوامل دیگری هستن که در بالا و پایین شدن سطح انرژی تاثیردارن.

با نداشتن خواب نیمروزی با بیولوژی بدن خود می جنگید
درست هست که می تونیم واسه رفع خواب آلودگی هر چقدر که میخوایم کافئین مصرف کنیم اما با انجام دادن اینکار در واقع با رکود طبیعی انرژی بدنمون مقابله می کنیم. معمولاً در نیمه دوم روز کاری احساس خستگی میکنیم که از نظر ما این خستگی یعنی اختلاف بدن. اما در واقع بدن با نشون دادن علائم خستگی می خواد به شما نشون بده که به استراحت نیاز داره.

بدن ما یه ساعت طبیعی به اسم ریتم سیرکاردین یا ریتم شبانه روزی داره که طبق اون پیش میره. این دوره خواب و بیداری واسه این هست که خواب کافی در طول 24 ساعت رو واسه ما جفت و جور کنه. اصلی ترین راهی که بدن واسه تشخیص زمان خواب یا بیداری به کار می بره نور طبیعت هست.

ریتم سیرکاردین نمی تونه خودشو با 8 ساعت کاری از 9 صبح تا 5 عصر تطبیق بده. برنامه خواب بی نظم, نور وسایل الکترونیک «گوشی موبایل, رایانه» و در برابر نور طبیعی قرار گرفتن روی دوره خواب تاثیر میگذاره.

به خاطر همین آدمایی که کار 2 شیفت دارن بیشتر در برابر دشواریای سلامتی قرار می گیرن. چون وقتی که بدنشون به خواب نیاز داره بیدار می مونن. پس وقتی تلاش می کنن در طول روز بیدار بمونن برنامه خواب اونا همیشه دچار مشکل میشه.

با ندیده گرفتن ریتم سیرکاردین و خواب نیمروزی بر خلاف تعادل طبیعی بدن تون پیش می رید.

خواب نیم روزی یه روند به طور کامل طبیعی و لازم واسه بدن هست
بیشتر ما بین ساعت 1 تا 3 ظهر احساس خستگی می کنیم. خیلیا در این ساعات بعد از وعده نهار تلاش میکنن مریضی و خواب آلودگی رو با غذاییای شیرین و قهوه رفع کنن. هم اینکه همۀ ما در حالت عادی بین ساعات 2 تا 4 بعد از ظهر تمایل به خوابیدن داریم به خاطر همین بیدار کردن یه شخص در طول این ساعات مثل بیدار کردن یه مرده هست.

.

منبع : parsnaz.ir

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*