20 راه درمان شب ادراری کودک

: شب ادراری کودکان دلیلای زیادی داره که بعضی از اونا جنبه جسمی و یه سریای دیگه جنبه روحی و روانی دارن. در بیشتر موارد کودک با هر دو مسئله درگیره.

: 20 راه درمان شب ادراری کودک

بعضی عوامل از جمله کمبود هورمون آنتی دیورتیک یا کاهش ظرفیت مثانه، عفونتای ادراری، عوامل روانی و استرسا می تونن موجب شب ادراری کودکان شن.
شب اداری دو نوعه:
-شب ادراری اولیه بیشتر جنبه ارثی داره و از اول بوده و قطع نشده.
-شب ادراری ثانویه بعدا در اثر یه عامل به وجود میاد.
درباره شب ادراری ثانویه حتما باید دلیل اصلی درمان شه، مانند درمان عفونت ادراری، رفع سندرمای خودایمنی و مریضیای آلرژیک، درمان مریضیای متابولیک مثل دیابت و… . واسه اصلاح این مشکل، قبل از هرگونه دارودرمانی، باید مبادرت به رفتاردرمانی کرد و این لازمه همکاری والدین و کودک، هر دوه.
واسه درمان این مشکل در کودکان به پیشنهادای زیر عمل کنین:
1- مراجعه به دکتر متخصص ارولوژی واسه انجام معاینات جسمی و انجام آزمایشای پزشکی (انگل، کلیه، اسفنکترها، مثانه، اوره و…) .
2- مراجعه به روان دکتر کودک
3- به کار گیری تشک هشداردهنده (زنگ دار) واسه بیدار شدن کودک هنگام تخلیه ادرار (این تشکا رو می تونین از داروخونه جفت و جور کنین).
4- خوراندن مایعات زیاد مثل آب، چای، آب میوه، دوغ و… به کودک طی روز واسه افزایش حجم مثانه.
5- فاصله بین مراحل ادرار کردن: کودک نباید با فاصله کوتاهی پس از مصرف مایعات ادرار کنه و این زمان باید به مرور زیاد شه.
6- رعایت رژیم غذایی خاص: کودک نباید از مواد تحریک کننده مثل ادویه جات، فلفل، سرکه، نوشیدنیای گازدار و افزودنیای خوراکی به مقدار زیاد استفاده کنه. از خوردن نوشابه های دارای کافئین هم جدا دوری شه.
7- آموزش آداب توالت: در این مورد همت و حوصله والدین شرط اوله و باید با روشای شکل دادن رفتار همراه با تشویق و تقویت، این آموزشا داده شه. تغییر محیط و فضای توالت واسه کاهش استرس کودکانی که از رفتن به دستشویی دوری می کنه پیشنهاد می شه. در این رابطه به کار گیری تکنیکای تشویقی لازمه.
8- ورزش: در ورزش، بیشتر تحریک و تقویت عضلات مثانه مد نظره. چند نوع ورزش پیشنهاد می شه: الف : ورزش دراز و نشست ب : کودک وای میسته دست هاش رو جلو می بره و ده بار می شینه و بلند می شه (تکرار 4 بار در روز). ج : کودک ورزش شنا رو ده بار انجام میده (دست کم 4 بار در روز تکرار شه).
9- چند ساعت پس از اون که کودک خوابید، حتما اونو بیدار کنین تا به دستشویی بره. این کار بهتره 3 ساعت پس از خواب انجام شه. مراجعه به مشاور روان درمان واسه به کار گیری تکنیکای تغییر رفتار و شرطی سازی کمک زیادی به کاهش شب ادراری کودک می کنه.
10- استرسای روانی، اجتماعی و عوامل اضطراب زا می تونه نقش مهمی در بروز شب ادراری داشته باشه. باید این عوامل به کمترین حد ممکن ممکن کم بشه. واسه این منظور ترسای کودک رو شناسایی کنین و واسه رفع اونا با مشاور در تماس باشین. ایجاد آرامش واسه کودک به خاطر کاهش تنش و استرس یکی از گامای مثبت واسه رفع مشکل کودکه. گفتن داستان، حرف زدن با کودکان، بازی با اون، تفریح و قرار دادن اون در محیطای خوشحال از عوامل ایجاد آرامش در کودکه.
11- خجالت، کم رویی، گوشه گیری و احساس افسردگی از جمله مشکلات روانی شب ادراریه که موجب افزایش اضطراب کودک و در نتیجه تاخیر در درمان اون می شه. تلاش کنین مشکل کودک رو به رویش نیارین و به اون اطمینان بدین که مشکلش قابل درمانه.
12- کودک رو در صورت شب ادراری توبیخ نکنین.
13- کاهش و یا مصرف نکردن مایعات پس از ساعت هفت عصر پیشنهاد می شه.
14 ـ قبل از رفتن به تختخواب، حتما کودک رو به دستشویی ببرین تا مثانه اش رو به طور کامل تخلیه کنه.
15 ـ تشک اونو با روش ضد آب پوشونده و در اتاق از بوگیرها یا خوشبوکنندهای هوا استفاده کنین تا اگه شب ادراری اتفاق افتاد باعث آزار بیشتر کودکتون نشه.
16 ـ باید به کودک آموزش داد تا به اندازه دریافت مایعاتش در شب توجه کنه و به هنگام تخلیه ادرار، مثانه رو به طور کامل خالی کنه.
17- باید به کودک آموزش داد تا به هنگام تخلیه ادرار، مثانه رو به طور کامل خالی کنه.
18 ـ کودک باید در طول روز مثانه رو منقبض کنه تا بتونه زمان بیشتری ادرار خود رو نگه داره.
19- کودک رو متوجه کنین که پس از شام مصرف مایعات رو به کمترین حد ممکن برسونه تا ادرار کمتری تولید شه. واسه این منظور بهتره که شام کودک بدون نمک باشه.
20- از تنبیه کودک و به کار بردن روشای سخت گیرانه جدا دوری کنین. پس از اقدامات فوق در صورت نبود موفقیت واسه کنترل شب ادراری میشه درمان دارویی رو زیر نظر دکتر متخصص شروع کرد، اما باید توجه داشت که آموزش مهارت کنترل ادرار از درمان دارویی مهم تره، چون معمولا با قطع دارو، شب ادراری دوباره برگشت می کنه.

khorasannews.com
jamejamonline.ir
tebyan.net

کلمات کلیدی: شب ادراری،درمان شب ادراری کودک

.

منبع : migna.ir

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*