شرایط تحصیل در کانادا و تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی

شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا و تحصیل مهاجرت به این کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. امکانات مناسبی که دولت برای مهاجران در نظر گرفته است، کانادا را در فهرست کشورهای ایده آل برای زندگی مهاجران قرار داده است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید و یا می خواهید از مزایای تحصیل در کانادا بهره مند شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.همه چیز درباره تحصیل در کانادا و ترکیه در این مقاله گفته شده است.

تحصیلات و مدارک تحصیلی در کانادا

آموزش برای کانادایی ها مهم است و استانداردهای آموزشی در سراسر کشور بسیار بالا است. سیستم آموزشی کانادا توسط ایالت ها اداره می شود و حتی برخی از ایالت ها قوانین آموزشی خاص خود را دارند و تحت قوانین عمومی کانادا نیستند. با این حال، یکپارچگی سیستم آموزشی کانادا از بین نرفته است، زیرا قوانین آموزشی این ایالت ها نیز استانداردهای دولتی را رعایت می کنند.

کودکان کانادایی به مدت یک یا دو سال در سن چهار یا پنج سالگی داوطلبانه به مهدکودک می روند. در واقع، مهد کودک در برخی از استان های کانادا اجباری است. همه کودکان کلاس اول را از پنج یا شش سالگی شروع می کنند. مدرسه متوسطه بسته به منطقه تا کلاس یازدهم یا دوازدهم ادامه می یابد.

مدرسه ابتدایی در کانادا از سن 5 یا 6 سالگی (بسته به استانی که هستید) شروع می شود. دوره اول از 1 تا 3، 4، 5، 6، 7 و در برخی ایالت ها تا سال 8 به طول می انجامد. دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از مقطع ابتدایی، بسته به ایالتی که در آن هستند، به دبیرستان یا دبیرستان می روند. شرکت در کلاس های مرتبط با این دوره شما را به دبیرستان یا سال دوم (در برخی ایالت ها) می رساند.

پس از اتمام مدرسه، دانش آموزان به کالج یا دانشگاه می روند. تحصیلات دانشگاهی در کانادا به سه دسته تقسیم می شود: تحصیل در کالج، تحصیل در دانشگاه و تحصیل در موسسات فنی. این دوره ها در کانادا به زبان های انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی این کشور ارائه می شوند.

رتبه بالای دانشگاه های کانادا تضمین کرده است که مدارک تحصیلی دانشجویان در همه کشورها معتبر است. پس از تحصیل در کانادا به راحتی می توانید این مدارک را در سایر کشورهای مشترک المنافع مقایسه کنید.

• ثبت نام در کالج های کانادا:

تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار رایج است زیرا گزینه خوبی برای یادگیری و ورود سریعتر به بازار کار کانادا است. متقاضیان دوره های فنی و حرفه ای، برخی از شاخه های مهندسی، علمی کاربردی و هنر می توانند برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اقدام کنند، پذیرش از دانشگاه نسبتا راحت تر از دانشگاه است و بسیاری از دانشگاه ها نیز امکان انتقال را دارند. به دانشگاه بروید که راهی مناسب برای دانشجویان بین المللی است.

البته در نظر داشته باشید که در برخی از دانشگاه های تخصصی که واحد اجرا می شود، مدرک زبان پیش نیاز است و در دانشگاه هایی که معمولا نیازی به مدرک زبان نیست، روند ویزا کمی پیچیده تر می شود، دانشگاه ها معمولا یک مدرک زبان می گیرند. یا دو سال، و یکی از آنها کار می کند می تواند مجوز بگیرد

• تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا:

پس از گذراندن 12 سال تحصیل و اخذ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می توانید برای دسترسی به دیپلم اقدام کنید. اصل مدرک و مدارک پیش دانشگاهی نیز برای درخواست ویزای تحصیلی الزامی است. بنابراین تا زمانی که این مدارک را از مدرسه محل تحصیل خود دریافت نکنید باید صبور باشید.

طبق نظام آموزشی ایران، برخی از رشته های تحصیلی در مقطع متوسطه شامل پیش دانشگاهی نمی شود. اگر آخرین مدرک تحصیلی متقاضی لیسانس باشد، باید قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه های کانادا، مدرک کاردانی را برای گذراندن 12 سال تحصیل بگذراند. در این صورت داوطلب به جای آموزش پیش دانشگاهی تحصیلات کاردانی یا کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 برای پذیرش در مقطع کارشناسی الزامی است. اگر متقاضی نمره کمتری داشته باشد، پذیرش مشروط داده می شود و باید یک دوره زبان انگلیسی را قبل از دوره آکادمیک بگذراند.

• تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

مدرک کارشناسی ارشد در کانادا فوق لیسانس نامیده می شود. دوره کارشناسی ارشد معمولاً یک یا دو سال طول می کشد. این دوره در کانادا در دو قالب Research و Course ارائه می شود. در دوره پژوهشی، دانشجویان باید با راهنمایی اساتید خود در موضوعات مختلف تحقیق کرده و سپس در قالب پایان نامه ارائه کنند. در طول دوره، دانش آموزان در درس شرکت می کنند و این ماژول ها را می گذرانند.

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند تا 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند. برای این کار کارفرما به تاییدیه دانشگاه و اداره مهاجرت نیاز دارد تا آنها را استخدام کند.

معمولا یکی از شرایط ورود به این مرحله حداقل 14 و مدرک (آیلتس 6.5) است. دوره کارشناسی ارشد حداکثر دو سال طول می کشد که به طور قابل توجهی هزینه های تحصیل را برای دانشجویان کاهش می دهد.

تحصیل در مقطع دکترا در کانادا:

تحصیل در مقطع دکترا در کانادا فرصت های تحقیقاتی زیادی برای توسعه دانش خود در اختیار شما قرار می دهد. بیش از یک سوم کل تحقیقات در کانادا در دانشگاه های این کشور انجام می شود. تحصیل دکترا در کانادا با توجه به زمان، قیمت و برنامه در هر دانشگاه متفاوت است، عموما مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه با درجه عالی عالی و مقالات علمی منتشر شده در مجلات معروف و توصیه نامه از دانشگاه قبلی الزامی است. .

در برخی از رشته ها با ارائه مدرک عالی به همراه چندین مقاله تحقیقاتی دانشگاهی در دو سال آخر کارشناسی که به آن دکتری مستقیم می گویند می توانید بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشد پذیرش بگیرید.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه یکی از محبوب ترین گزینه ها برای متقاضیان و راهی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر بین المللی است. به این ترتیب پس از اقدام به یکی از دانشگاه های ترکیه می توانید برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرده و سپس اقامت برای تحصیل دریافت کنید. دانشگاه های ترکیه از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و آسیا هستند و فرصت های آموزشی بی نظیری را در اختیار دانشجویان ایرانی قرار می دهند. علاوه بر این، پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه ها، می توانید از فرصت های شغلی نادر ترکیه برای یافتن شغل مرتبط با حرفه خود استفاده کنید.

 

شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی متقاضی ورود به ترکیه هر سال افزایش یافته است. در حال حاضر حدود 650000 دانشجوی بین المللی در ترکیه وجود دارد که نشان دهنده اهمیت روزافزون این کشور به عنوان مکانی عالی برای تحصیل برای دانشجویان از سراسر جهان است.

مشوق های تحصیلی برای دانشجویان در ترکیه شامل فرصت هایی برای تحصیل رایگان و با کیفیت بالا و بورسیه هایی است که توسط دولت ترکیه به عنوان هزینه ماهانه به دانشجویان ارائه می شود. این کمک ها علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های مسکن، بیمه درمانی و هزینه های سفر را نیز پوشش می دهد.

سیستم آموزشی در ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه با استانداردهای دانشگاه های آمریکا مطابقت دارد. تدریس دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت واحدهای ترمی می باشد. این بدان معناست که هر سال شامل سه ترم است. البته، کلاس هایی که باید شرکت کنید ممکن است بسته به ترجیحات زبان شما متفاوت باشد، به عنوان مثال: انگلیسی. فرانسه؛ زبان آلمانی؛ ترکی و … همانند ایران آغاز سال تحصیلی در ترکیه مصادف با اردیبهشت ماه است. سازمان ÖSYM (مرکز گزینش و تبادل دانشجو) مسئولیت برگزاری آزمون YÖS را بر عهده دارد که دانشجویان خارجی باید در آن شرکت کنند. البته این آزمون در ترکیه برگزار می شود.

لیسانس در ترکیه

شرایط پذیرش برای همه رشته ها و دوره ها متفاوت است. به عنوان مثال، اگر می خواهید در مقطع لیسانس در ترکیه ثبت نام کنید، باید دبیرستان را به پایان رسانده باشید یا نزدیک به اتمام آن باشید.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

یکی از مقاطع تحصیلی مورد تقاضا برای ایرانیان در ترکیه، مدرک کارشناسی ارشد است. در اغلب موارد دانشجویان ایرانی پس از اخذ مدرک لیسانس در ایران برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام می کنند تا فرصت تحصیل در کشورهای دیگر با مدرک بین المللی از بهترین دانشگاه های این کشور را داشته باشند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

متقاضیان با نمرات بالا در دوره های چهار ساله یا لیسانس یا لیسانس پذیرفته می شوند، اما افرادی که نمرات محدودی دارند در دوره های 2 ساله یا AA یا کاردانی پذیرفته می شوند. پس از گذراندن دوره چهار ساله کارشناسی، دانشجویان می توانند برای دوره فوق لیسانس در ترکیه که حدود 2 سال طول می کشد و شامل دوره های بدون پایان نامه یا پایان نامه می باشد، اقدام کنند.

جالب است بدانید که فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی با تحصیل در ترکیه می توانند وارد دوره های دکتری و PHD شوند. درآمد دانشگاه های دولتی پول است که سالانه به بودجه کل کشور اختصاص می یابد. این مبلغ معادل 60 درصد کل درآمد دانشگاه می باشد.