مشاهده یک بشقاب پرنده در مرکز کهکشان راه شیری

مشاهده یک شئ اسرارآمیز در مرکز کهکشان راه شیری

برای گزارش دادن معاونت علمی و آموزشی ایرنا از جانب ایمیل روزانهاین گروه از ستاره شناسان متوجه شدند که این جسم امواج کوچک (مایکروویو) از خود ساطع می کند. ی،ی ظرفی از گرد و غبار و گاز پر سرعت است که با سرعتی در حدود 112000 مایل در ساعت در منطقه بسیار کوچکی در مرکز کهکشان ما حرکت می کند.

ستاره شناسان گزینه های مختلفی را در نظر گرفته اند و این شی فضایی ممکن است یکی از آنها باشد. چیزهایی از سیاهچاله گرفته تا ابر در حال فروپاشی و ستاره در حال تکامل. اما آنها دریافتند که خواص آن با هیچ اجرام آسم، شناخته شده مطابقت ندارد.

این محققان در حال تحقیق در زمینه انتشارات هستند نامه های مجله اخترفیزیک این نشریه خاطرنشان کرد: مرکز کهکشان ما شامل میلیاردها ستاره، ده ها میلیون جرم خورشیدی گاز، یک سیاهچاله بسیار پرجرم، یک دهم فرآیندهای شکل گیری ستاره فعلی در کهکشان ما، و یک گورستان وسیع از بقایای ستاره ای است.

از این رو مرکز کهکشان راه شیری محتمل ترین مکان برای یافتن طبقات جدیدی از اجرام یا اجرام آسم، است. در اینجا ما یکی از این شی را ارائه می دهیم. این شی با نام G0.02467-0.0727 با استفاده از آرایه تلسکوپ رصدخانه آتاچاما (ALMA) در شیلی کشف شد.

مشاهده یک بشقاب پرنده در مرکز کهکشان راه شیری

این محققان نوشتند: ما در حال بررسی چندین توضیح برای این شی هستیم. در میان آنها ممکن است یکی باشد جریان ،وجی شبه ستاره ای (،وج پیش ستاره)، ،وج مواد منفجره، ابر در حال انفجار، ستاره در حال تبدیل، ادغام ستارگان، ابر با سرعت بالا، سیاهچاله با جرم متوسط، کهکشان پس زمینه. اما بیشتر این مدل‌های مفهومی یا با داده‌ها ناسازگار هستند یا به طور کامل آن را توضیح نمی‌دهند.

این جرم آسم، زم، مشاهده شد که تیمی از ستاره شناسان در رصدخانه آتاچاما در حال مطالعه منطقه خاصی در مرکز کهکشان ما به نام ناحیه مولکولی مرکزی (CMZ) این منطقه که محدوده ای در حدود 700 سال نوری را پوشش می دهد، زم، تقریباً 80 درصد از گاز سنگین کهکشان را در خود جای داده است و همچنین خانه ابرهای مولکولی بزرگ و خوشه های عظیم ستاره ساز است که اطلاعات کمی در مورد آنها وجود دارد.

ستاره شناسان امواج میلی متری را مشاهده ،د که از این جسم فضایی می آمد. به طوری که گرد و غبار اطراف نیز سیگنال های گسترده ای را نشان می دهد. بدن همچنین پرتوهای پیوسته ای که شبیه غبار به نظر می رسد و سیگنال های خاصی از مولکول های خاصی مانند مونو،ید کربن و مونو،ید گوگرد ساطع می کند. مونو،ید کربن در ابرهای مولکولی و مونو،ید گوگرد در اطراف یکی از قمرهای مشتری کشف شد.

دمای این گازها حدود منفی 436 درجه فارنهایت است که بسیار سردتر از دمای معمول در این ،مت از کهکشان است.

طبق پست طبیعتمحققان همچنین کشف ،د که این مولکول‌های گاز در یک حلقه ساده حرکت نمی‌کنند و این نشان می‌دهد که ممکن است از یک ستاره در حال انفجار دور شوند.

محققان می گویند محتمل ترین توضیح برای این امر می تواند یک سیاهچاله با جرم متوسط ​​یا یک جفت ستاره در حال ادغام در هسته غبار باشد. اما آنها خاطرنشان می کنند که این جرم آسم، به خوبی در هیچ یک از این تعاریف نمی گنجد و در حال حاضر یک جرم مشاهده شده منحصر به فرد است.

منبع: https://www.irna.ir/news/85513822/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%AF%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A6-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%85%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%DA%A9%D9%87%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C