مشکلات کشور ریشه در نحوه تعامل آنها با یکدیگر دارد

مشکلات کشور در نحوه تعامل با یکدیگر ریشه دارد

بر اساس آنچه که از سوی معاونت علمی و آموزشی ایرنا منتشر شده است. سید محمد مقیمی روز چهارشنبه 15 تیر 1403 هجری قمری، عین چهل شهید خدمت که با حضور دانشگاهیان در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، ابراز امیدواری کرد که دانشگاهیان ادامه دهنده راه شهدا و ائمه شهدا با رهبری مقام معظم رهبری باشند. و گفت: پس از حادثه تلخی که رخ داد، برای بالگرد حامل رئیس جمهور شهید و یارانش این اتفاق افتاد که انسان های بزرگی را از دست دادیم که می توانند منشأ آثار خوب و ارزشمندی برای کشور باشند ضایعه ای بزرگ برای جامعه ای که چنین خدمتکار، را از دست داده است.

وی با تاکید بر اینکه باید به این حادثه به ،وان عبرت نگاه کنیم، در ادامه به بیان نکات اساسی در این زمینه پرداخت و گفت: اولین نکته این است که فرصت ها به سرعت می گذرد و این سرعت بیش از آن چیزی است که ما تصور می کنیم. همانطور که حضرت علی (علیه السلام) می فرماید. شوالیه ها، تامار، ابرها گذشتند و سود بردند، ، خیر. فرصت ها مانند ابر می گذرند؛ پس فرصت های خوب را غنیمت بشمارید و از آنها بهره برداری کنید.

رئیس دانشگاه تهران افزود: بالاترین مقام اجرایی ما رئیس جمهور است. این حادثه به ما می آموزد که حتی اگر رئیس کشوری باشید، نمی تو،د از آینده خود مطمئن باشید و ناگهان این فرصت از شما گرفته خواهد شد، پس تا زم، که زنده ایم باید برای این فرصت های خدماتی ارزش قائل باشیم. این فرصت های خدماتی از ما گرفته شده است. چه تا پایان عمر و چه از طریق پذیرفتن مسئولیت ها و جایگزینی افراد. پس باید برای دقایق و ث،ه های سرویس ارزش قائل شویم و نمی تو،م مطمئن باشیم که آیا تا یک ساعت دیگر این فرصت را خواهیم داشت یا خیر.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ادامه داد: نکته دوم این است که از خدمتگزاران تشکر کنیم. شاید یکی از بارزترین نکات در بیانات رهبر عزیزمان درباره شهید رئیسی عدم شناخت برخی خدمات شهید رئیسی باشد. این نشان می دهد که ما برای مسئولان و خدمتگزاران در خدمت به ملت ارزشی قائل نیستیم، در حالی که همیشه معتقدیم شکر نعمت را زیاد می کند و شکر مخلوق در واقع شکرگزاری از خالق است. مدیران و خدمتگزار، که در اختیار ما هستند با همه ایراداتشان جزو بهترین های جهان هستند. اما متاسفانه ما قدر آنها را نمی د،م.

وی ادامه داد: قطعاً افراد زیادی در دوره های مختلف اداری در کشور ما بودند که برخی از آنها خدمات ممتازتری داشتند و برخی نتوانستند آنگونه که شایسته مردم است خدمت رس، کنند، اما معتقدم همه آنها خدمات خوبی داشتند. نیت و همه آنها تلاش ،د.” پس هر چقدر تلاش می شود باید قدر خدمات مردم را بد،م و همیشه نیمه خالی به لیوان نگاه نکنیم. هر چند ،مت کامل خدمت شهید رئیسی خیلی بیشتر از ،مت خالی بود و این مختص به شهید رئیسی نیست و شهید امیر عبداللهیان هم انسان بزرگوار و شایسته ای بود و امثال ایشان کم بود اما ما در طول زندگی از او قدرد، کرد. و با این حال، دیگر فرصتی برای احساس قدرد، وجود ندارد.

این شهروند نیت خالص را شرط خدمت صادقانه دانست و گفت: اگر قدر فرصت های خدمت را در هر جایگاهی که هستیم بد،م و بتو،م در حد توان و بالقوه خود خدمت کنیم، قطعا جه، خواهیم داشت. کشور ک، حکومت اسلامی منشأها و سرمایه های بسیار ارزشمندی برخاسته از آموزه های دین مبین اسلام است که با معیارهای کرامت انس، و رشد انس، سازگار است، اما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شاخص های موجود کرامت انس، در دین مبین اسلام به کار گرفته شود، ناگزیر شهر با فضیلت حاصل می شود.

وی ساختارهای جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی کشورمان را در نظام حکومتی بسیار مترقی دانست و در عین حال توضیح داد: چرا با وجود این ساختار مترقی شرایط به گونه ای شده است که مردم نگران معیشت خود هستند. و مجبورند در خانه های خود بمانند؟ مشکلات با حداقل. ریشه مشکل در نحوه تعامل درونی ما با خودمان نهفته است. هنوز از تعامل رئیس هیئت مدیره، مدیران و همکاران با یکدیگر و سیاستمداران با یکدیگر اطلاعی نداریم و به جای ایجاد هم افزایی و ضعف برای رسیدن به هدف، از این انرژی ها برای دفع اه، استفاده می شود. هدف را از دست داده است دنیا و آ،ت در ایمان تعلیم داده می شود، اعتقادات دینی ما وجود دارد. ی،ی ما در این دنیا داریم بازی می کنیم و در آ،ت باید پاسخگوی این رفتارها باشیم.

استاد دانشگاه تهران تایید کرد: به نظر می رسد منتظر معجزه ای هستیم تا رفتارمان را اصلاح کند. در حالی که هر یک از ما باید رفتار درست را از خود به ،وان یک فرد و یک شهروند عادی آغاز کنیم. هر چند تاثیر مدیران و ،، که مسئولیت دارند بیشتر است.
وی خاطرنشان کرد: نکاتی که رهبر انقلاب در تسلیت برای شهید رئیسی بیان ،د به همه ما خطاب می شود. همه ما از یک طیف هستیم و متأسفانه این نوع تفکر و رفتار معیار مهمی برای عقب ماندگی انسان است و این با آموزه های دینی ما کاملاً متفاوت است. حادثه پرواز اردیبهشت انگیزه ای برای بازنگری در خود و رفتارمان است.

رئیس دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد که به برکت خون این شهدای عزیز و همه شهدایی که جان خود را در راه آرمان های اسلام فدا ،د، خداوند به همه ما توفیق دهد که بتو،م الگوی شهدا باشیم. . ،، که در دسترس ما بودند و به راحتی می توانستیم از آنها یاد بگیریم.

منبع: https://www.irna.ir/news/85520987/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%DB%8C%DA%A9%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF