دانلود پایان نامه

و گزارش دهی وکنترل درخصوص آنها اجرا نمی‌شود وبرای تأسیس، باموانع کمی رو به رو هستند؛ لذا امکان سوء استفاده بالقوه از این مؤسسات وجود دارد. اقدام و یا تظاهر به جمع آوری کمکهای نقدی می تواند ادغام عواید مجرمانه درسیستم مالی قانونی را تسهیل کند واین عواید را به عنوان کمکهای نقدی جمع آوری شده جلوه گر نماید. همچنین این مؤسسات، می توانند برای جابجایی جغرافیایی این عواید نیز مورد استفاده قرار بگیرند. وبه همین جهت، بسیاری از گروه های مجرمانه اقدام به تأسیس چنین مؤسساتی می‌کنند ویاباتبانی با این مؤسسات، اقدام به انجام عملیات پولشویی می‌کنند و یا حتی ممکن است بدون آگاهی مدیران و کارکنان این مؤسسات در آنها نفوذ کنند.
خطر استفاده از این مؤسسات برای اهداف پولشویی و تأمین مالی تروریسم، بارها از سوی «فاتف» گوشزدگردیده وازکشورها خواسته شده است که پلیس و واحدهای اطلاعاتی، نظارت دقیق و کاملی براین مؤسسات و یا افرادی که در این مؤسسات شاغل هستند و رفتار آنها به نظر مشکوک می رسد به عمل آورده و اقدام به کشف این مؤسسات نمایند.
استفاده از بازار هنر و عتیقه جات و جواهرات؛ صنایع ظریف و هنری و کالاهای گران قیمت ساخت طراحان نامی، در برگیرنده اقلام با ارزش قابل ملاحظه ای است که دارای امکان جابجایی بزرگی است و درموارد بسیاری، بهای این اشیا ‌بدون برانگیختن سوءظن زیاد، با پول نقد پرداخت می شود. در نتیجه، وسیله خوبی برای تبدیل هزاران یا میلیونها دلار اسکناس کثیف به یک تابلوی کوچک قابل حمل است که همیشه در بازار بین المللی هنر قابل تبدیل به پول است. همچنین بازار هنریک بازارمتنوع و بین المللی است که نظارت چندانی بر آن وجود ندارد. به طور کلی، هرکالایی که دارای ارزش مالی زیادی باشد و قابلیت حمل و نقل راحتی داشته باشد و به راحتی قابل تبدیل به پول باشد، برای پولشویان جذاب است که عتیقه جات، طلا و جواهرات و کالاهای هنری همه این خصوصیات را دارا هستند.
استفاده از متخصصان حرفه ای؛ به موازات اجرای راهکارهای مبارزه با پولشویی در مؤسسات مالی، خطر کشف پولشویی بیشتر و بیشترمی شود. درنتیجه به نحوفزاینده‌ای، پولشویان درصدد استفاده ازتوصیه ها وخدمات متخصصان حرفه ای برمی آیند تا از این مقررات، فرار کرده و انجام عملیات مالی آنها را تسهیل کنند. مشاوران حقوقی، وکلا، سردفتران، حسابداران ومشاورین مالی وسایر حرفه های مشابه، نقش مهمی در کمک به مشتریان خود درایجاد وکنترل امورمالی‌شان ایفا می کنند. وبرای امورمختلفی مانند سرمایه‌گذاری‌، تأسیس شرکت، به آنهاکمک می کنند و یا خود مستقیماً به انجام آن مبادرت می ورزند. که تمام این فعالیتهای مشروع می تواند به وسیله مجرمین برای اهداف پولشویی نیزمورد تقاضا باشد.
یافته های «فاتف» نشان داده است که گروههای مجرمانه سازمان یافته، امروزه تمایل زیادی به پوشاندن ومخفی نمودن خودشان به وسیله یک یا چندنفراز این متخصصان فاسد دارند. به خصوص که این افراد، از امتیازی به عنوان «رازداری شغلی» نیز برخوردارند. توصیه 12«فاتف» 2001 نیز اجرای مقررات ضد پولشویی درخصوص این اشخاص را مورد تأکید قرار می دهد. و یکی از موارد تجدید نظر در دستورالعمل اروپایی در سال 2001 نیز قرار دادن این اشخاص در شمول مقررات کنترل پولشویی بود.تحقیقات میدانی که درخصوص پولشویی در ایران توسط پژوهشگران صورت گرفته واسناد و مدارک وشواهدی که بدست آمده، نشان می‌دهد، «عملیات پولشویی در ایران ازمسیرقاچاق سازمان یافته کالا عبور می کند. بدین ترتیب که شبکه وابسته به مافیای مواد مخدر مستقر در مثلث طلایی، وجوه جمع آوری شده حاصل از فروش مواد مخدر را که پول محلی است، در کشورهای مبدأ به کالاهای مصرفی بادوام و بی دوام تبدیل می کند و این کالاها را به شرکتهای صوری و یا تجاری ثبت شده در امارات متحده عربی، هنگ کنگ و سنگاپور می سپارد. شرکتهای مزبور نیز کالاهای یاد شده را به صورت امانی در اختیار عمله های ایرانی جرم قرار می دهند.
برخی از روشهای عملیات پولشویی را برشمردیم. حال به این نتیجه می رسیم که معمولاً عملیات پولشویی از چند مرحله تشکیل می شود که در بند بعدی به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

دانلود پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مبحث دوم.مراحل انجام جرایم پولشویی در حقوق ایران و امارات
در ابتدا لازم است این نکته را مورد تأکید قرار دهیم که درخصوص پولشویی قانونگذران ایرانی و اماراتی، هیچ فرمول ونظم علمی آزمایش شده ای ارائه نداده که درتمام عملیاتهای پولشویی اعمال شود بلکه با توجه به تجربیات کشورها جهت مبارزه با معضل پولشویی بوده است. با این وجود، با بررسی عینی موارد پولشویی مشاهده می کنیم که معمولاً چند مرحله مختلف و قابل پیش بینی در فرآیند پولشویی وجود دارد، ‌هر چند که این مراحل ممکن است برحسب منبع ونوع پولهای نامشروعی که باید شسته شود، متفاوت باشد ویا کلاً خارج از این نظم و ترتیب تحقق یابد؛ بنابراین نه نیاز است که درهرمورد همه مراحل اتفاق افتد ونه نیازی است که همواره ترکیب آنها یکسان باشد.همچنین گاهی ممکن است اینمراحل بر روی هم قرارگرفته ویکی شوند؛اینمراحلعبارتند از:

گفتار اول.جایگزینی عملیات پولشویی
این مرحله، حلقه اول در سلسله عملیات پولشویی است که در همه عملیاتهای پولشویی وجود دارد و«نمایان ترین،‌ ظریف ترین وحساسترین مرحله پولشویی است که شامل به جریان انداختن پولهای نامشروع وکثیف بدست آمده درمسیرهای مشروع است.» دراین مرحله، پول نامشروع در چهار چوب چرخه مالی قرار می گیرد وبا هدف دور کردن سرمایه ها ازمحل اکتساب صورت می گیرد. این مرحله را درمقام مقایسه باعمل رختشوی خانه ها، به مرحله «جای دادن و فرو بردن در آب» تشبیه کرده اند.
با توجه به برخورد مستقیم پولشو با مؤسسه های مورد نظر، این مرحله دشوارترین و مهم ترین مرحله پولشویی است وامکان شناسایی وکشف پولشویی در این مرحله بیشتر از مراحل دیگر است.
برای جایگذاری درآمدهای حاصل ازجرایم که معمولاً به صورت نقدی وبه مقدار و وزن زیاد است، ازشیوه های مخلتفی استفاده می شود که متداول ترین شیوه مورد استفاده، سپرده گذاری در بانکها و نهادهای مالی رسمی و غیررسمی است. که ممکن است بوسیله سمورفها و یا با همکاری یکی از کارمندان بانک ویا بااستفاده ازحسابهای بانکی بانام نزدیکان ویا بهشت های مالیاتی خارج از کشور صورت گیرد. روش دیگر مورد استفاده دراین مرحله، تبدیل آنها به کالاهای با ارزش همچون آثار هنری است که بعداً بتوان به راحتی آنها را خرید و فروش کرد. روش دیگر استفاده از فاکتورهای جعلی، معامله است که قیمت خرید در آنها پایین و قیمت فروش بالا است و تخمین زده می شود که حدود 85-80 درصد عواید تجارت مواد مخدر، از این طریق وارد چرخه قانونی شده و بقیه نیز ازطریق سپرده گذاری در بانکهای خارجی که مقررات رازداری بانکی در آنها اعمال می شود، شستشو داده می شود. جاهایی که جریان پول نقد در آنها سریع است؛ مثل کازینوها و رستورانها و…نیز درمعرض تحویل گرفتن پول نامشروع هستند. که دراین زمینه، قضیه «ارتباط پیتزا» مثال زدنی است که طی آن، مافیای آمریکا که افراد ایتالیایی الاصل بودند، از مغازه های پیتزا فروشی جهت انجام معاملات مواد مخدر و وارد کردن مواد و خارج کردن پول استفاده می نمودند و پول ناشی از فروش مواد مخدر را به عنوان درآمد این مراکز وارد بانک می کردند.
تبهکاران پس از دور کردن سرمایه ها از محل اکتساب آنها و پس از اینکه تا حدودی از خطر جلب توجه مأمورین قانون کاسته شد، دومین مرحله پولشویی را آغاز می کنند.

گفتاردوم.لایه‌گذاری عملیات پولشویی
وقتی پول در مؤسسه مالی جای گرفت، مرحله اول پولشویی به مرحله دوم تغییر شکل می‌دهد که عبارت از «فرآیند جدا کردن عواید جنایی از مبدأ و منشأ آنها از طریق استفاده از شبکه پیچیده ای از معاملات و مبادلات مالی است.» اگرتبهکاران، پول کلان را بی حرکت در بانک نگه دارند، ممکن است ایجاد ظن کند؛ لذا آنها را از معاملات پیچیده بسیاری عبور می دهند؛ با این هدف که ردگیری اثر پول را برای بازرسان مشکل ویا غیرممکن کنند. این معاملات به نحوی صورت می گیرد که با میلیونها معامله قانونی که روزانه صورت می گیرد، هماهنگ و مشابه باشد.
این مرحله بسیار پیچیده است وعموماً از ماهیت بین المللی برخوردار می باشد. دراین مرحله، اقدام اصلی درجهت پنهان کردن اثرجرم مبنا صورت می‌پذیرد و در این راستا، پولهای نامشروع سپرده شده در مؤسسات مالی، به چندین شاخه منشعب می گردد و یا از درون چندین مؤسسه عبور داده می‌شود وچنان دستکاری می شود که یک چهره غیرحقیقی از مبدأ و مأخذ پول باقی بماند. این مرحله؛ شامل انتقال پول از یک حساب بانکی به حسابهای بانکی دیگر یا از یک بانک به بانک دیگر و یا از یک کشور به کشور دیگر نیز می باشد. در مقام مقایسه با عملیات شست وشو در رختشوی خانه‌ها، جفری رابینسون این مرحله را «مرحله صابون زدن ممتد» می نامد.
یکی از متداول ترین وسریع ترین روشهایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از انتقالات الکترونیکی به یک حساب بانکی در مراکز دور از کرانه که متعلق به صاحب یک شرکت صوری و کاغذی است، می باشد. بانکها، مهمترین ابزاری هستند که در این مرحله به طرق مختلف مورد استفاده قرارمی گیرند. بخصوص بانکهای بین المللی که شعبات مختلفی درسراسر دنیا دارند، سرویس مناسبی به پول شویان درجهت عبور پول ازکشورهای مختلف می دهند؛ مثلاً حسابهایی در برخی ازشعبات بانکهای خارجی در آمریکا وجود دارد که به آنها «حسابهای آستانه» گفته می شود. این حسابها به نحوی برنامه ریزی شده که وقتی موجودی آن به حدمعینی رسید، مستقیماً به حساب معینی درخارج از آمریک
ا منتقل می شود. مؤسسات مالی غیر بانکی مثل صرافی ها و شرکتهای بیمه نیز در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرند؛ به این شکل که پولشویان، خدمت بیمه را به قیمت گران خریداری کرده و سپس درمهلت قانونی، آن را با پرداخت کمی خسارت لغو کرده و از شرکت بیمه، چک دریافت می کنند. استفاده از متخصصان حرفه ای، تأسیس شرکتهای صوری، سرمایه گذاری درمعاملات اموال غیرمنقول و مبادلات ارز و صادرات و واردات نیز از روشهای دیگری است که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی پول از سیستم های مختلف عبور داده شد و به اندازه کافی، شناسایی منشأ و ردگیری عواید مشکل ویا حتی غیرممکن شد، نوبت به این می رسد که اموال به کشور مبدأ برگردانده شود تا دوباره بوسیله گروههای مجرمانه مورد استفاده قرار بگیرد. اینجاست که مرحله سوم فرآیند پولشویی آغاز می شود.
گفتار سوم.ادغام عملیات پولشویی
آخرین مرحله پولشویی، مرحله ای است که در آن پولهای نامشروع، وارد سیستم اقتصادی و مالی مشروع می شود، با پولهای قانونی ترکیب شده و ظاهری کاملاً قانونی به خود می گیرد و به صورت درآمد مشروع که اغلب مالیات آن هم پرداخته می شود، به جریان گذاشته می شود و کاملاً مشابه تمام اموال دیگر می شود. و می تواند برای هر هدفی مورد استفاده قرار گیرد. وقتی پولشویی به این مرحله رسید، تشخیص وتمایز اموال نامشروع ومشروع برای مقامات ومسئولین قانونی بسیار مشکل می شود. این مرحله نیز درمقایسه با عمل رختشویخانه ها، به مرحله«خشکاندن» یا «آبکشی» تشبیه شده است.

در این مرحله نیز از شگردهای مختلفی استفاده می شود: ایجاد شرکتهای بی‌نام یا با نام مستعار در کشورهایی که حق حفظ اسرار تضمین شده است، به این شکل که مجرمین از محل وجوه تطهیر شده دراین شرکتها به خودشان وام می دهند؛ ارسال صورت حسابهای غیرواقعی صادرات و واردات کالاهایی که افزایش قیمت بسیار دارند، بدین شکل که «وقتی می خواهند پول را وارد کشور کنند، مؤسسه مالی داخل آن کشور، کالاهای صادراتی را بیشتر از قیمت واقعی ارزیابی می کند و برعکس وقتی می خواهند پول را خارج کنند، برای مؤسسه مالی داخل آن کشور، کالاهای وارداتی بیشتر از قیمت واقعی ارزیابی می‌شود و این ما به التفاوت تطهیر می شود.» ؛ ارسال پول از بانک خصوصی متعلق به خودتطهیرکنندگان به بانکهای موجود درمأمن های مالیاتی؛ پرداخت مالیات اموال نامشروع تطهیر شده به طوری که بعد از پرداخت مالیات، مؤسسات قانونی نمی توانند ادعا کنند که این اموال عایدات جرم هستند و سرمایه گذاری در اموال غیرمنقول، خرید و تأسیس مراکز تجاری که پول نقد زیادی از مشتریان می‌گیرند؛ مثل رستورانها، شهربازی ها، وایجاد بانکهای صدف و صوری، از جمله روشهای مورد استفاده در این مرحله می‌باشند.

گفتار چهارم.نتیجه حاصله از جرم
جرایم را به اعتبار نتیجه ارتکاب آن، به دو دسته تقسیم می کنند: 1.جرایم مطلق 2.جرایم مقید.

قانونگذار درتحقق برخی ازجرایم، نتیجه خاصی را شرط کرده که بدون حصول این نتیجه نمی توان جرم را کامل محسوب کرد. درحالی که در دسته دیگری ازجرایم، چنین نتیجه ای را ملحوظ نداشته و نفس ارتکاب فعل را صرف نظر از نتیجه آن، جرم کامل دانسته است. که دسته اول را جرم مقید و دسته دوم را جرم مطلق می گویند. «جرم را از این نظر مطلق نامیده اند که وصف مجرمانه، صرفاً به صورت یا ظاهر فعل تعلق یافته و در توصیف مجازات، اخذ نتیجه زیانبار منظور نشده است. »؛ البته این بحث فقط در جرایم عمدی مطرح می شود، زیرا در جرایم غیرعمدی علاوه بر فعل مجرمانه و خطای واقعی یا مفروض مرتکب، لازم است که حتماً نتیجه و خسارتی هم به بار آمده باشد. حال باید دید که جرم پولشویی برای تحقق، نیاز به نتیجه دارد یا خیر و چنانچه نیاز به نتیجه دارد، نتیجه آن چیست؟
درضمن بررسی تعریف جرم وعمل مرتکب درجرم پولشویی، گفتیم که پولشویی به صورت مصادیق مختلف تبدیل، انتقال، اخفاء و پنهان کردن ماهیت، منشأ، محل وماهیت و اکتساب و تملک و تصرف اموال ناشی از جرم و کمک به شخص مجرم برای عدم شمول مقررات کیفری، ارتکاب می‌یابد. که با توجه به این مصادیق،‌ عمل مرتکب را مشروع و قانونی جلوه دادن عواید حاصل از جرم و در واقع پنهان کردن ماهیت جنایی مال دانستیم؛ بنابراین برای تحقق پولشویی لازم است مالی که از راه نامشروع به دست آمده وتا قبل ازانجام عمل شست وشو بر روی آن ظاهری نامشروع دارد، ظاهری موجه و قانونی پیدا کند به نحوی که نتوان پی به ماهیت غیرقانونی و نامشروع آن برد. در واقع هدف اول از ارتکاب پولشویی این است که وجوه غیرقانونی به شکلی تبدیل شودکه موجه بوده و کمتر شبهه برانگیز باشد، به نحوی که سرچشمه حقیقی یا مالکیت آن پوشیده مانده و به شکل قانونی و مشروع جلوه گر شود تا بتواند آزادانه به کار گرفته شود؛ وقتی پول، چنین شکلی به خود گرفت، درهرمرحله ای ازپولشویی که باشد، عملیات پولشویی کامل شده است و تا قبل از آن نمی توان گفت پولشویی محقق شده است.
ماده 3 کنوانسیون وین و ماده 6 کنوانسیون پالرمو، هدف از انجام اعمال تبدیل یا انتقال دارایی ناشی از جرم را، مخفی کردن منشأ غیرقانونی این دارایی بیان می کنند؛ بنابراین نتیجه مورد نظر مرتکب، مخفی کردن یا تغییر دادن ماهیت غیرقانونی دارایی است و پس از تحقق این امر است که مرتکب به مقصد خود رسیده وجرم کامل می شود ومعمولاً این مقصود با انجام مرحله ادغام صورت می گیرد؛ چون پس از این مرحله است که مال، ظاهر قانونی به خود می گیرد.
با این توضیحات، جرم پولشویی، مقید به نتیجه است؛ البته معمولاً عمل ارتکابی مرتکب و نتیجه آن ازیکدیگر قابل تفکیک نبوده و با انجام عمل ارتکابی، نتیجه مجرمانه یعنی موجه جلوه کردن مال نیز تحقق می یابد؛ مثلاً با فروش مال حاصل از جرم و دریافت ثمن آن،‌ درآمد حاصله نیز مشروع جلوه گر می شود همان گونه که مثلاً درجرم خیانت در امانت نیز با تلف مال امانی، ضرر صاحب مال که نتیجه مجرمانه است نیز تحقق می یابد.

گفتار پنجم.مشارکت و معاونت در پولشویی
در ارتباط با جرم و


دیدگاهتان را بنویسید