مکانیسم پنهان مرتبط با میگرن شناسایی شده است

سازکار پنهان دخیل در سردرد میگرنی مشخص شد

برای گزارش دادن معاونت علمی و آموزشی ایرنا یک مطالعه تحقیقاتی منتشر شده توسط Sci-Tech Daily مک،سم جدیدی را شناسایی کرده است که توسط آن پروتئین های آزاد شده در طول حمله میگرنی به اعصاب حسی می روند و باعث میگرن می شوند. این درک می تواند منجر به درمان های ابتکاری برای میگرن و انواع دیگر سردردها شود. این کشف ماهیت یک طرفه میگرن را توضیح می دهد و اه، پروتئینی بالقوه جدیدی را برای درمان شناسایی می کند.

میگرن یک سردرد شدید در یک طرف سر است که در حدود یک چهارم موارد با علائمی مانند اختلالات موقت بینایی یا حسی قبل از حمله میگرنی همراه است. اگرچه ما تا حدودی با اطمینان می د،م که چرا بیماران این هاله را تجربه می کنند، اما این که چرا آنها دچار سردرد می شوند و چرا میگرن تا این حد یک طرفه است، یک معما بوده است.

در حال حاضر، مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک بر روی موش ها انجام شده است، برای اولین بار نشان داده است که پروتئین های آزاد شده از مغز در طول میگرن از طریق مایع نخاعی به اعصابی که سیگنال درد هستند و مسئول ایجاد درد هستند، منتقل می شود. سردرد

مارتین کاگ راسموسن از مرکز نورومدیسین (عصب شناسی) دانشگاه کپنهاگ و اولین نویسنده این گزارش تحقیقاتی، وی گفت: ما کشف کرده ایم که این پروتئین ها گروهی از نورون های حسی را در قاعده جمجمه فعال می کنند که می توان آن را به ،وان یک دروازه توصیف کرد. برای ورود به سیستم عصبی حسی محیطی جمجمه.

مک،سم پنهان مرتبط با میگرن شناسایی شده است

در این ناحیه، سدی که به طور معمول از ورود مواد به اعصاب محیطی جلوگیری می کند از بین می رود و این باعث می شود که مواد موجود در مایع نخاعی وارد شده و اعصاب حسی را که سیگنال های درد را ارسال می کنند فعال کرده و منجر به سردرد شود.

آقای شاید زیرکار یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه گفت: نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که کانال ارتباطی اصلی بین مغز و سیستم عصبی حسی محیطی را شناسایی کرده ایم. این یک مسیر سیگنالینگ کمتر شناخته شده است که برای ایجاد میگرن مهم است و ممکن است با سایر بیماری های سردرد مرتبط باشد.

سیستم عصبی محیطی شامل تمام رشته های عصبی است که مسئول ارتباط بین سیستم عصبی مرکزی (مغز، نخاع و پوست)، اندام ها و ماهیچه ها هستند. سیستم عصبی حسی، بخشی از سیستم عصبی محیطی، مسئول انتقال اطلاعات مربوط به کارهایی مانند لمس، خارش و درد به مغز است.

نتایج این مطالعه بینشی را در مورد اینکه چرا میگرن معمولاً یک طرفه است، ارائه می دهد، که تاکنون برای دانشمندان یک معما بوده است.

راسموسن در این خصوص گفت: ا،ر بیماران از سردردهای یک طرفه (در یک طرف سر) رنج می برند و این مسیر سیگنال دهی می تواند به توضیح این مشکل کمک کند. مطالعه ما در مورد نحوه انتقال پروتئین ها از مغز نشان می دهد که این مواد به کل فضای داخل جمجمه منتقل نمی شوند، بلکه عمدتاً به سیستم حسی در همان سمت منتقل می شوند و این همان چیزی است که باعث سردردهای یک طرفه می شود.

این مطالعه بر روی موش ها انجام شد، اما به گفته دانشمندان، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد این مسیر سیگنالینگ در انسان ها به همین شکل عمل می کند.

این محققان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ای مانند طیف‌سنجی جرمی، که قادر به شناسایی تعداد زیادی پروتئین در یک نمونه مشخص است، مواد آزاد شده در مرحله «هاله» میگرن، ی،ی در همان مرحله با اختلالات بینایی را تجزیه و تحلیل ،د.

گروهی از پروتئین های شناسایی شده توسط این محققان شامل CGRP است. پروتئینی که قبلاً با میگرن مرتبط بوده و در درمان های فعلی استفاده می شود. اما محققان همچنین تعداد زیادی پروتئین دیگر را کشف کرده اند که ممکن است راه را برای گزینه های درم، جدید هموار کند.

منبع: https://www.irna.ir/news/85534465/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%AE%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%85%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AE%D8%B5-%D8%B4%D8%AF