چگونه یک سقف و فضای صرافی ارزهای دیجیتال/Nobitex می تواند جریان سرمایه از ایران را تعیین کند؟

یک بام و دو هوای صرافی‌های رمزارز/ نوبیتکس چگونه خروج سرمایه از ایران را رقم می‌زند؟

چند سالی است که بازار ،ید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران رونق گرفته است و امروز تعداد زیادی از معامله گران بازارهای مالی سرمایه خود را به این سمت از این بازار منتقل کرده اند. طبق آ،ین آمار، امروزه بیش از 15 میلیون کاربر ایر، صاحب ارزهای دیجیتال هستند.

اگرچه آغاز حرکت ارزهای دیجیتال در ایران با عضویت معامله گران در پلتفرم های مبادلات ارزهای دیجیتال خارجی بود، اما به تدریج به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط صرافی های خارجی برای کاربران ایر،، بسترهای محلی برای ،ید و فروش ارزهای دیجیتال در داخل کشور ایجاد شد و حتی امروزه نیز وجود دارد. … تقریباً 50 صرافی داخلی ارزهای رمزنگاری شده برای ،ید و فروش ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد و جامعه ای متشکل از 15 میلیون فعال رمزارز ایر، در این صرافی ها فعال هستند.

در بین این 50 صرافی فعال ارزهای دیجیتال، طبق آمار اعلام شده، صرافی ارزهای دیجیتال Nobitex بیشترین تعداد کاربر را به خود اختصاص داده است. بر اساس آنچه این صرافی اعلام کرد، تعداد کاربران ،یت، از مرز ۷ میلیون نفر گذشته است و بیش از نیمی از ایر،ان دارای ارز دیجیتال، کاربران ،یت، هستند.

Nobitex یک صرافی همتا به همتا/P2P است که در آن کاربران ارزهای پشتیب، شده را مانند یک کارگزار سهام به یکدیگر می فروشند. صرافی همتا به همتا نوعی صرافی ارز دیجیتال است که در آن معامله‌گران ارزهای دیجیتال را مستقیماً بین خود معامله می‌کنند و صرافی کارمزد تراکنش دریافت می‌کند.

این در حالی است که ،یت، در سال های اخیر به لطف محدودیت مبادلات خارجی برای کاربران ایر، و به طور خاص صرافی بایننس توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند. اما بررسی ها نشان می دهد که عملکرد این صرافی در چند ماه گذشته موجی از نارضایتی را در بین کاربران و معامله گران ارزهای دیجیتال ایر، به همراه داشته است.

شکایت کاربران از Nobitex چیست؟
یکی از رایج ترین شکایات کاربران در مورد Nobitex سرعت پایین تراکنش های آن است که باعث می شود معامله گران به دلیل نوسانات، تمایلی به استفاده از این صرافی نداشته باشند. یکی از کاربران Nobitex در این رابطه می گوید: با وجود رشد ارز; باخت ادامه دارد. زمان ،وج ارز نیز دیر است و برای نوسانات من، نیست. اگر فردی برای مدتی فعال نباشد، با وجود اینکه سکه 40 درصد رشد می کند و باید به مبلغ اصلی اضافه شود، ضرر می کند و مبلغ معامله کاهش می یابد.

یکی دیگر از شکایات رایج در میان کاربران Nobitex، دستکاری تراکنش ها با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی است. همانطور که کاربران احساس می کنند، مقدار دارایی آنها به دلیل معاملات ،ید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی Nobitex عمدا دستکاری می شود.

،ی که مداحی می کند یکی از کاربران ،یت، در این رابطه نوشت: وقتی قیمت بیت کوین کاهش می یابد باید دویست دلار بالاتر از قیمت جه، ب،ید و زم، که افزایش یافت باید 500 دلار کمتر از قیمت جه، بفروشید. سازندگان صرافی قیمت ها را به گونه ای دستکاری می کنند که به راحتی و بدون هیچ ریسکی می توانند بیت کوین کاربران را با قیمت کمتری ،یداری کرده و در صرافی جه، بفروشند.

خوشحال یکی دیگر از کاربران Nobitex نیز اشاره می کند تفاوت زیادی بین قیمت های بین المللی و قیمت های اعلام شده در Nobitex وی می گوید: ما ،یدار و فروشنده بسیار کمی هستیم و تمامی معاملات با خود صرافی ،یت، و با کمک هوش مصنوعی بسیار پیشرفته انجام می شود، بنابراین اگر یک ریال اضافه کنیم 100 ریال ضرر می کنیم.

یکی دیگر از نقاط ضعف Nobitex، عدم پشتیب، از تعداد زیادی از شبکه های مبادلات ارزی حتی در بین سایر صرافی های ایر، که باعث شد بسیاری از کاربران با مشکل انتقال دارایی مواجه شوند. کوروش وی یکی از کاربر، است که با این مشکل مواجه شده است و می گوید: متاسفانه ،یت، از تمامی شبکه های انتقال برای برداشت و واریز ارزهای رمزنگاری شده پشتیب، نمی کند. من gmx (توکن بومی و نشان حکومتی پلتفرم غیرمتمرکز) را از Bitpin به Nobitex در شبکه Avalanche واریز کردم. من آدرس سپرده ای که Nobitex به من داده بود را به Bitpin کپی کردم و در حالی که شبکه انتقال Nobitex Arbitrom و شبکه انتقال Bitpin به صورت Avalanche بود، متاسفانه آدرس تولید شده برای این سکه در دو شبکه مختلف ی،ان بود و یک ماه است که Nobitex سکه من را بازیابی کرده است. آن را ندارد.

مشکلات روزافزون و چندوجهی ،یت، به ،وان بزرگترین صرافی ایر،، موجی از نارضایتی را در میان کاربران آن به همراه داشته است. جامعه فعالان حوزه ارزهای دیجیتال ایران، اگرچه سابقه کوتاهی دارد، اما در عین حال تعداد نسبتاً کم عمقی 15 میلیونی پیدا کرده است و طبیعتاً در آینده این جمعیت روز به روز افزایش خواهد یافت.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال، صرافی های ارزی ایران که در سال های اخیر به بهانه فعالیت های شناختی و علمی توانسته اند از حمایت های متعددی برخوردار شوند و از سوی دیگر با محدودیت هایی در مبادلات ارزی مواجه شده اند. موج کاربران ایر، هم اکنون در حال گسترش و گسترش است و جامعه کاربران به دنبال اه، دیگری از جمله رفتار و سوء استفاده تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی پس از ممنوعیت واردات و نارضایتی های اخیر کاربران نیز در این زمینه شناسایی شده است. پازل این نارضایتی ها در آینده موجی از مهاجرت کاربران و وجوه آنها به صرافی های ارزهای دیجیتال خارجی و در نتیجه ،وج سرمایه از کشور را به دنبال خواهد داشت.

منبع: https://www.irna.ir/news/85507285/%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D9%85-%D9%88-%D8%AF%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D8%B3-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87