20 خاصیت شگفت انگیز روغن دارچین | طب ایرانی

20 خاصیت عجیب روغن دارچین

۲۰ خاصیت عجیب روغن دارچین

روغن دارچین شاید خیلی شناخته نشده باشه اما ویژگیای عجیبی داره. دارچین یکی از محبوب ترین ادویه های مورد استفاده در طعم و مزه غذا هاس. روغن دارچین هم دارای فواید بسیار زیادیست اما هم اینکه می تونه باعث بروز آلرژی شه

فواید روغن و ادویه دارچین چیه؟

روغن دارچین چه خواصی داره؟ الان تقریباً در تموم مناطق گرمسیر جهان بعمل میاد. دارچین جایگاه والایی در طب سنتی مخصوصاً در آیورودا (سیستم پزشکی سنتی هند) داره. در خیلی از کشورها، از دارچین واسه درمان شکلای جور واجور مریضی ها مثل اسهال، آرتروز، گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی، رفع قاعدگی شدید، عفونت، سرما خوردگی، آنفولانزا و مشکلات گوارشی استفاده می شده و الان هم بازم استفاده می شه.

از امتیازات مصرف روغن دارچین میشه به خواص ضد باکتری، ضد قارچ، ضد میکروب و ضد انعقادی بودن اون اشاره کرد. این ادویه شامل مواد معدنی لازم از جمله آهن منگنز و کلسیم غنیه و در عین حال شامل فیبر بالای باشه.

فواید و خواص دارویی درمانی روغن دارچین 

۱-افزایش کارکرد مغز

روغن دارچین فعالیت مغز رو تقویت کرده و نیرو بخشه. هم اینکه باعث از بین رفتن تنش عصبی و افزایش حافظه می شه. تحقیقات دانشگاه (Wheeling Jesuit) در آمریکا نشون داده که عطر این ادویه در افزایش فعالیت مغز موثره. گروهی از محققان به رهبری دکتر P.Zoladz به این نتیجه رسیدن آدمایی که به اونا دارچین داده شده بود، نمرات بالایی رو در فعالیتای شناختی از جمله توجه، حافظه کاری و سرعت پاسخدهی حرکتی، کسب کرده بودن.


۲-تصفیه کننده خون


۳-بهبود گردش خون با روغن دارچین

دارچین به بهتر شدن گردش خون کمک می کنه. گردش خون به کاهش درد و پخش اکسیژن به تموم سلولای بدن کمک می کنه که منتهی به افزاش فعالیت متابولیک بدن می شه. حتی میشه با مصرف روزانه دارچین، از خطر دچار شدن به بیماریای قلبی-عروقی پیشگیری کرد.


۴- روغن دارچین مسکنه

دارچین همچینین دارای خواص ضد التهابیه که واسه نابود کردن سختی عضلات و مفاصل کمک دهنده س. هم اینکه واسه آرتروز و درمان سردرد های به وجود اومده به وسیله سرما خوردگی، پیشنهاد می شه.


۵- روغن دارچین کم کننده وزن است

تحقیقات پیشنهاد می کنن که دارچین می تونه در کاهش چربی و وزن بدن اثر داشته باشه و واسه کاهش وزن میشه ازش استفاده کرد.


۶-دیابت رو کنترل کنین

روغن دارچین توانایی تنظیم قند خون رو داره، و واسه افراد دیابتی پیشنهاد می شه تا کمتر از انسولین استفاده کنن. تحقیقات تلاش می کنن که واسه بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ می تونه خیلی به درد بخور باشه چون بیماران دیابتی نوع ۲، قادر به تنظیم سطح انسولین خود نیستن.


۷-درمان عفونت ها با روغن دارچین

با در نظر گرفتن خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروسی که دارچین داره، واسه درمان عفونتای داخلی و خارجی موثره. مخصوصاً میکروبای کیسه صفرا رو بخوبی نابود می کنه.


۸-روغن دارچین معجزه سلامتیه

روغن دارچین از خونریزی جلوگیری کرده و در رسیدن به سلامتی بدن، نقش آسون کننده داره.


۹-پیشگیری از بیماریای قلبی

باور براینست که کلسیم و فیبر موجود در دارچین، ما رو در مقابل دچار شدن به بیماریای قلبی-عروقی مراقبت می کنه. فقط کافیه به غذای خود کمی دارچین اضافه کنین.


۱۰-پیشگیری از سرطان روده بزرگ

روغن دارچین می تونه سلامتی روده بزرگ شما رو تضمین کرده و خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو کم کنه.


۱۱-خوشبو کننده دهن

دارچین بیشتر در آدامسای جویدنی هست چون خوشبو کننده دهانه و بوی بد دهن رو نابود می کنه.


۱۲-صنعت عطر سازی

دارچین دارای عطر و طعمی تازه س و بطور گسترده در صنعت عطرسازی استفاده می شه.


۱۳-آسون کننده گوارش

دارچین در خیلی از دستور العملای آشپزی و پزشکی قبایل قدیمی هست، چون دارچین ما رو در مقابل بیماریای گوارشی،، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده و اسهال مراقبت می کنه. روغن دارچین گازای اضافی معده و روده رو نابود می کنه و هم اینکه اسیدی شدن معده رو کاهش می کنه.


۱۴-درمان مشکلات تنفسی

دارچین به درمان علائم سردرد، آنفولانزا، گلودرد و احتقان کمک می کنه.


۱۵-کاهش درد قاعدگی با روغن دارچین

روغن دارچین در کاهش درد و ناراحتی قاعدگی موثره.


۱۶-کنترل تولد

دارچین در کنترل تولد طبیعی هم دخالت داره. مصرف منظم دارچین پس از بدنیا آوردن بچه، تأخیر قاعدگی رو تسریع می کنه.


۱۷-افزایش شیر مادر با روغن دارچین

باور براینست که مصرف دارچین در ترشح شیر بیشتر مادر موثره.


۱۸-تحریک کننده جنسی

دارچین به عنوان تحریک کننده طبیعی جنسی بین زنان و مردان کاربرد داره.


۱۹- قاتل پشتها

تحقیقات گذشته ثابت کرده که دارچین در کشتار لاروای پشه بشدت موثرست. پوست چوب دارچین هم دارای سینامالدئیدی باشه که در عین حال یه عامل موثر واسه مقابله با پشها حساب می شه.

خیلی از شرکت کننده های تولید روغن دارچین ادعا می کنن که دارچین رو میشه به عنوان ماده ای ضد باکتری و ضد قارچی طبیعی استفاده کرد و مخصوصاً در مورد صنایع مواد غذایی میشه به روغن دارچین اعتماد کرد. هم اینکه از شاخه درخت دارچین میشه واسه کنترل زنبورای عسل استفاده کرد.


۲۰-خوشبو کننده اتاق

عطر دلپذیر روغن دارچین رو میشه داخل محفظه عطردانی یا قوطی اسپری ریخت و واسه خوشبوسازی استفاده کرد.احتیاط:

از مصرف دارچین واسه زخمای داخلی باید دوری شه. از اضافه کردن دارچین روی زخم باز پوستی بشدت دوری کرده و واسه مشکلات پوستی مثل خراشیدگی و نابود کردن باکتری و قارچ، میشه اول دارچین رو رقیق تر کرده و بعد کمی از روغن رو روی اون اعمال کنین. مراقب باشین که نسبت به دارچین آلرژی نداشته باشین. از روغن دارچین اصلا روی صورت و مناطق حساس استفاده کنین.

.

منبع : datees.ir

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*