20 راهکار برای لاغری بعد از تعطیلات(2) | چاقی

در قسمت اول این مطلب، 10 مورد از راهکارهای کاهش وزن بعد از تعطیلات رو واسه شما گفتیم. در ادامه بقیه راهکارها رو واسه شما توضیح می دیم.

11- واسه مهمانیا برنامه ریزی کنین.

وقتی به مهمانی می رید، واسه این که دچار احساس گناه و عذاب وجدان به وجود اومده به وسیله خوردن غذا نشید، تلاش کنین از غذاهای کم چرب و کم کالری، خصوصا سبزی جات و سالاد و مواد کم سرخ شده در بشقاب خود بکشین و مطمئن باشین که علاوه بر همراهی با بقیه، با دریافت دست کم کالری، از مهمانی هم لذت بردین.

12- افکار مثبت داشته باشین.

کارشناسان می گن که اعتماد به نفس کم، باعث پرخوری می شه. تلاش کنین به جای نکات منفی به نکات مثبت وجود خود فکر کنین. لباسایی بخرین که با وزن فعلی شما موزونه. همیشه باور کنین، با تصمیمی که گرفتین و با اراده ای که کردین به آرزوی خود می رسین و روز به روز از اندازه بدن شما کم می شه. هیچ وقت ناامید نشید و از خود نفرت پیدا نکنین.

13- به خودتون استراحت بدین.

هیچکی نگفته که واسه رسیدن به هدف نباید مرتکب خطا شد. هر وقت دچار لغزش شدید، از نو شروع کنین. اگه یه شب در خوردن زیاده روی کردین، صبح روز بعد فقط به این موضوع فکر کنین که چه فایده ای واسه شما داشته و تلاش کنین اونو تکرار نکنین، نه این که به دلیل اشتباه خود، برنامه و تصمیم خود رو واسه کاهش وزن کنار بذارین.

14- راحت باشین.

یه تحقیق دانشگاهی نشون میده بعضی مردم هنگام استرس، یعنی وقتی که کورتیزول(هورمونی که هنگام استرس آزاد می شه) بالایی دارن، دچار پرخوری می شن. موقع استرس آدم تمایل بیش تری واسه خوردن غذاهای پرچرب پیدا می کنه.

ترکیب کورتیزول و انسولین(هورمون تنظیم کننده قند خون) باعث ذخیره چربی حتی هنگام رژیم لاغری می شه. اگه استرس در زندگی شما تبدیل به دژی استوار شه، به یوگا، مدیتیشن یا تمرینات ساده تنفسی پناه بیارین. یادتون باشه پرخوری عصبی موقع استرس در خانوما بیشتر از آقایون دیده می شه، پس تلاش کنین آرامش خود رو در تموم لحظات زندگی به خصوص موقع اجرای رژیم لاغری، بیشتر حفظ کنین.

15- فعالیت خود رو بیشتر کنین.

همونجوریکه می دونین یکی از راه های سوزوندن کالری، افزایش فعالیت روزانه س. به یاد داشته باشین که انجام فعالیتای روزانه منزل، تنها خستگی به دنبال داره و جزو فعالیتای بدنی و ورزشی به حساب نمی آید. اگه وقت لازم واسه انجام ورزش رو ندارین، تلاش کنین از فرصتای موجود بهتر استفاده کنین؛ مثلا هنگام خرید، به جای به کار گیری اتومبیل، پیاده برید و یا تلاش کنین بچه خود رو پیاده به مدرسه برسونین و… . ساعات آزاد خود رو با برنامه های ورزشی تلویزیون هماهنگ کرده و با اون به انجام تمرینات ورزشی بپردازید. مطمئن باشین با اجرای همین فعالیتای ساده، قدم بزرگی در کاهش وزن خود ورداشته اید.

16- به مرور از حجم غذای خود کم کنین.

تلاش کنین کم کم از مقدار غذای مصرفی خود در شام و ناهار کم کنین. وقتی شام رو بیرون از منزل صرف می کنین، در مقابل وسوسه تموم کردن غذای بشقاب مقاومت کرده و یه سوم غذای خود رو کنار بذارین و از پیش خدمت یه ظرف یه بار مصرف گرفته و اونو واسه ناهار روز بعد خود کنار بذارین. در منزل هم تلاش کنین از مقدار همیشگی، کم تر بخورین و یا از غذای بشقاب خود کنار بذارین. این روش ساده می تونه باعث کاهش روزانه مصرف انرژی در حدود 500 کالری شه.

17- غذای خود رو با سسای خونگی خوشمزه کنین.

همون طوری که می دونین سسا و افزودنیای آماده، پر از چربی و شامل کالری فراوون هستن. شما می تونین جهت طعم دار کردن غذا از افزودنیای جفت و جور شده در منزل که کم چربی هستن، ولی می تونن به غذا یا سالاد شما طعم مطبوع بدن، استفاده کنین. به طور مثال به جای سس مایونز از روغن زیتون با کمی ماست کم چرب و آب لیمو جهت خوشمزه کردن سالاد استفاده کنین. می تونین از این سس خونگی واسه ساندویچ یا بقیه غذاها هم استفاده کنین.

18- به خودتون زنگ تفریح بدین.

اگه شما در هر 21 وعده غذایی در هفته، در دو وعده به عنوان زنگ تفریح، هر چی دلتون می خواد بخورین، در ادامه رژیم دچار ناامیدینمی شید و احساس محرومیت کمتری به شما دست میده. با این کار می تونین خیلی راحت و بدون این که نخوردن غذاهایی خاص باعث ناراحتی و فشار عصبی شما شه، به مدت طولانی به رژیم لاغری خود ادامه بدین و در مهمانی یا گردش خارج از منزل، بدون هیچ گونه فشار عصبی، لذت ببرین.

19- با 10 درصد شروع کنین.

کسائی که با هدف کاهش 10 درصد از وزنشون، برنامه لاغری دراز مدت خود رو شروع می کنن، شانس بیش تری واسه رسیدن به موفقیت پایانی دارن. کاهش وزن اولیه، امید دهنده بیش ترین سلامتیه، چون چربی شکم اولین چیزیه که باید با اون مقابله کرد.

20- واسه خودتون یادداشت بنویسین.

واسه این که در رژیم خود ثابت قدم بمونین، واسه خودتون یادداشتایی روی یخچال و کابینت نصب کنین. یه علامت «ایست» روی اون بذارین یا بنویسین: از این غذا اون قدر بخور که بتونی اون لباس رو بپوشی؟ یا این کالریا ارزش عواقب اونو داره؟

هم اینکه اشتباهات خود رو به طور روزانه یادداشت کنین و به خود امتیاز بدین و تلاش کنین هر روز امتیازهای مثبت خود رو زیاد کنین.

*

منبع : tebyan.net

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*