دانلود پایان نامه

 

شاید این طور به نظر برسه که موفقیت چیزی نسبیه و واسه هر فرد به طور جداگونه تعریف می شه. اما واقعیت اینه که موفقیت یک چارچوب کلیه که یه سری مشخصات و ویژگیای مشخص هم داره. با شناخت دقیق این مشخصات می تونین هر چند وقت یه بار زندگی خود رو آزمایش کنین تا ببینین که از یک زندگی موفق بهره مند هستین یا نه. می تونین واسه اصلاح فردی برنامه بریزین و پایه های موفقیت خود رو تقویت کنین.در این مقاله به بررسی ۱۵ ویژگی یک زندگی موفق می پردازیم. اگه این ویژگیا رو در خود می ببینن، به شما تبریک می گیم؛ چون به احتمال بسیار زیاد شمام یک فرد موفق هستین.

۱. اشتیاق واسه یادگیری و پیشرفت هر چه بیشتر

موفقیت رو میشه یه جور اشتیاق واسه کسب دستاوردهای بیشتر دونست. این اشتیاق معمولا به شکل تمایل واسه یادگیری و پیشرفت بیشتر نمایان می شه. فرد موفق همیشه به دنبال اینه که چیزای بیشتر یاد بگیره. این یادگیری می تونه به شکل آموختن یک مهارت شغلی مربوط به کسب وکار یا کسب علم بیشتر در مورد یک موضوع مورد علاقه فردی باشه. اگه شمام اینجور تمایلی رو در خود می ببینن، از یک زندگی موفق و رضایت بخش بهره مند هستین.

۲. استقبال از تغییرات همیشگی

تردیدی نیس که موفقیتای پی درپی بسیار دلچسبه، اما رسیدن به اینجور موفقیتایی نیازمند سعی بیشتریه. در راه موفقیت همیشه با تغییرات پشت سر هم روبرو هستین. افرادی که ذهن قوی و پویا ندارن، از تغییراتی که سر راه اونا ظاهر می شه، ترس دارن. در مقابل، افراد موفق از این تغییرات استقبال می کنن. اگه تغییر رو به عنوان نشونه ای از رشد و پیشرفت پذیرفته اید، جزو اون دسته از افرادی هستین که از یک زندگی موفق برخوردارن.

۳. نگاه مثبت نسبت به ایده های جدید و غیرمعمول

کسائی که می خوان به موفقیت پایدار برسن، جدا از اینکه واکنش عملی مثبت نسبت به تغییرات، باید از مطرح کردن و مطرح شدن ایده های جدید هم استقبال کنن. اگه شمام از ایده ها و روشای جدید و در یک کلام «متفاوت اندیشی» استقبال می کنین، فردی موفق هستین و صرف نظر از شرایطی که در اون قرار دارین، می تونین در زندگی خود پیشرفت کنین.

۴. همگام بودن با پیشرفت فناوری

سرعت پیشرفت فناوری از شروع قرن بیست و یکم تا الان بسیار زیاد بوده و بازم ادامه داره. افراد موفق تمایل زیادی دارن تا همگام با سرعت پیشرفت فناوری حرکت کنن. این افراد هم در زندگی شغلی و هم در زندگی شخصی، خود رو با نوآوریا وفق میدن تا بتونن در جهانی که پر از فناوریای مختلفه به اهداف خود برسن. اگه شمام همگام با فناوری پیش می روید، جزو افراد موفق هستین.

۵. اعتماد به حس داخلی

حس عمیق قلبی یکی از داخلی ترین احساساتیه که می تونیم از اون واسه در پیش گرفتن تصمیمات هوشمندانه در زندگی فردی یا شغلی استفاده کنیم. با این حال، خیلی از افراد به این حس توجه زیادی ندارن و به جای اون به معیارهای تصمیم گیری دیگری تکیه می کنن. افرادی که در زندگی موفق هستن معمولا بیشتر از بقیه به این حس داخلی اعتماد دارن و در گذشته هم تجربه استفاده از اونو در زندگی فردی و تصمیم گیریای شغلی خود داشتن.

۶. داشتن حس همکاری با دور و بریا و جامعه

واسه رسیدن به موفقیت شاید لازم باشه تا بعضی وقتا با از خود گذشتگی، کمی هم به فکر بقیه باشیم. تردیدی نیس که واسه گذروندن سریع مراحل پیشرفت شغلی و هم افزایش بهره وری فردی، باید روی کارکرد خودمون بیشتر تمرکز کنیم؛ اما تجربه نشون داده که خیلی از افراد موفق به دور از خودخواهی و با یک راه و روش همکارانه به اهداف خود دست یافته ان و دوست دارن تا به دور و بریا و جامعه ی خود هم نفعی برسانند.

۷. مراقبت از سلامت جسمی و داشتن تفریحات کافی

معمولا افرادی که می خوان به موفقیت و اهداف فردی خود برسن، اون قدر سرگرم کار خود می شن که به سختی می تونن زمانی رو به تفریحات و سرگرمیا اختصاص دهند. با این حال، در کنار یک زندگی موفق باید برنامه ای واسه آرامش داخلی وجود داشته باشه تا فرد بتونه بعضی وقتا به مسائل شخصی مورد علاقه خود بده. یکی از نشونه های قطعی یک فرد موفق در دنیای مدرن، سلامت جسمی و داشتن بدنی آمادهه. اگه مراقب ظاهر خود هستین و یک رژیم تناسب اندام هم واسه حفظ سلامتی خود در پیش گرفتین، شاید جزو افراد موفق هستین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ویتامین k چه تاثیری در بدن داشته و در چه خوراکی هایی هست؟

آرامش

۸. احترام به بقیه

موفقیت در زندگی (خواه شغلی خواه شخصی) طبق ی پرورش روابط اجتماعی مثبت و احترام دوطرفه بین دو طرف شکل میگیره. یکی از نشونه های رو افراد موفق، احترام گذاشتن و همدردی با دور و بریا (به ویژه در برابر اونایی که جایگاه اجتماعی پایین تری دارن) است. این ویژگی رو در خود می ببینن؟

۹. حفظ اعتمادبه نفس و خودباوری

افراد موفق، تمایل خیلی زیادی دارن تا با اعتماد به نفس و کاردان باشن. اونا از تجربیات مثبت و منفی فردی خود استفاده می کنن تا خودباوری و اعتماد به نفس رو در خود تقویت کنن. اگه شمام تا حد زیادی به خود ایمان دارین و تونسته اید این ویژگی رو در خود حفظ کنین، بعضی از سطوح موفقیت رو در طول زمان به دست آورده اید.

۱۰. داشتن وضعیت مالی متعادل

از اونجا که عوامل زیادی در موفقیت نقش دارن، شاید خیلی درست نباشه که بگیم میشه موفقیت رو فقط با میزان ثروت اندازه گیری کرد. اما واقعیت اینه که معمولا یکی از نشونه های رو پیشرفت در مسائل شغلی، داشتن پس انداز قابل توجه در حساب بانکیه. پس اگه حساب بانکی پروپیمانی دارین، الان در تعدادی از اهداف شغلی خود موفق بودین.

۱۱. تعیین اهداف جدید و هیجان انگیز به طور همیشگی

کلید اصلی دست یافتن به موفقیتای بلندمدت، تعیین هدف به شکل منظم و پیوستهه. افرادی که این توانایی رو ندارن، شاید در زندگی خود با رکود و ایستایی روبه رو می شن و در روندی که از پیش واسه خود تعیین کردن با مانع برخورد می کنن. پس اگه توانایی این رو دارین که همیشه تعریف جدیدی از هدف زندگی خود پیدا کنین و به طور منظم اهداف جدیدی واسه خود می تراشید، الان به موفقیتای زیادی دست پیدا کرده این.

۱۲. جنگ واسه حفظ اشتیاق به خاطر موفقیتای بیشتر

معمولا موفقیتای کوچیک و موقتی می تونن اشتیاق شدید فرد رو واسه رسیدن به موفقیتای بیشتر، به شکل زیادی کم کنن (یعنی، ممکنه فرد بهش موفقیتای کوچکش راضی شه و به دنبال تغییرات و موفقیتای بیشتر نباشه). پس فرد بعضی وقتا نسبت به دستاوردهای خود بی علاقه می شه و یا اینکه تا حدی انگیزه خود رو از دست می ده. افراد موفق با هر دو حالت جنگ می کنن و همیشه در تلاشند تا این حس رو از خود دور کنن. این جنگ تعیین می کنن که فرد طی یک دوره طولانی واسه رسیدن به موفقیتای بیشتر به سعی خود ادامه میده یا نه.

۱۳. یافتن شریک زندگی و تعهد بلندمدت نسبت بهش

شاید بشه گفت که سعی واسه رسیدن به موفقیت تقریبا چیزی انفرادیه و لازمه ی اون اینه که بر نیازای خود (و نه نیازای دور و بریا) تمرکز کنیم. واسه همین افراد موفق بر این باورند که پس از پایه ریزی و زمینه سازی واسه یک آینده قابل اطمینان و لذت بخش، راحت تر میشه به یک رابطه بلندمدت پایبند شد. پس اگه به اینجور مرحله ای رسیده اید، بدونین که به زندگی موفق دست پیدا کرده این.

۱۴. رضایت از وضعیت زندگی

اگه در زندگی خود نارضایتی یا پشیمانیایی دارین، این احساسات بد همیشه مخفی نمی مثل و بعضی وقتا ممکنه بروز کنن. مثلا هر وقت که تنها هستین و در افکار خود غوطه ورید، ممکنه با جمله افکار بد و خیلی خودتون رو آزمایش کنین؛ در این حالت بسیار ضعیف هستین. اما اگه در تنهایی خود لبخند میزنین و فردی خوشحال و راضی هستین، شاید باید فردی تقریبا موفق باشین.

۱۵. توانایی تشخیص بهتر فرصتا

بررسی اینکه چیجوری موفقیت می تونه در توانایی تشخیص بهتر فرصتا تعیین کننده باشه، بسیار مهمه. سعی واسه رسیدن به موفقیت، شما رو مجبور می کنه تا اهداف و اولویتای روشنی رو مشخص کنین و پس میتونین تا چیزی که رو که واقعا در زندگی مهمه، تشخیص بدین. اگه به هر نوع موفقیتی دست پیدا کرده این، حتما توانایی این رو دارین تا به دقت شرایط رو آزمایش کنین و واسه اونا واکنش مناسبی داشته باشین.

سخن آخر

اگه الان از یک زندگی موفق و رضایت بخش بهره مند هستین، حتما این نشونه ها رو در خود پیدا می کنین. با اینکه ممکنه تفسیر هر فرد از موفقیت با تفسیر بقیه فرق داشته باشه، اما بازم می تونین با استفاده از معیارهای جهانی، سطح موفقیت خود رو اندازه گیری کنین.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی