دانلود پایان نامه

 

پاپ اسمیر یا آزمایش پاپ، یه جور غربالگری واسه سرطان دهانه ی رحمه. واسه بررسی وجود سلولای سرطان و پیش سرطانی از این آزمایش کمک گرفته می شه. واسه انجام این آزمایش، سلولایی از دهانه ی رحم به آرامی ورداشته می شن و از نظر عادی یا غیرعادیِ بودنِ رشد بررسی می شن. این کار در مطب دکتر صورت میگیره. شاید در بین مراحل، کمی ناراحتی هم پیش بیاد اما بعد از اون هیچ گونه دردی در بلندمدت متوجه فرد نمیشه. واسه اینکه دریابید چه کسائی به پاپ اسمیر احتیاج دارن، در بین پاپ اسمیر چه اتفاقاتی میفته و چند وقت یک بار باید این آزمایش انجام شه، با ما همراه باشین:

چه کسائی به پاپ اسمیر احتیاج دارن؟

بیشتر زنان از ۲۱ سالگی به بعد باید آزمایش پاپ اسمیر رو بکنن، چون بعضی از زنان در خطر دچار شدن به عفونت یا سرطان هستن. اگه شرایط زیر رو دارین، باید تعداد آزمایشایی که انجام میدید بیشتر باشه:

  • HIV مثبت دارین.
  • در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو، ایمنی بدن تون کاهش پیدا کرده.

اگه بالای ۳۰ سال هستین و ۳ آزمایش پاپ اسمیر پشت سرهم رو با نتیجه ای مطلوب و عادی انجام دادین، از دکتر تون بخواهید که هر ۵ سال یک بار، این آزمایش رو اگه همراه با غربالگری HPV یا غربالگری ویروس پاپیلوم انسانیه، واسه تون بکنه. HPV، یه جور ویروسه که باعث زگیل می شه. دلایل ساده ایجاد سرطان دهانه ی رحم، شکلای مختلف HPV ۱۶ و ۱۸ه. اگه به HPV دچار باشین، احتمال دچار شدن به سرطان دهانه ی رحم در شما بیشتر هستش.

زنان بالای ۶۵ سال که تجربه آزمایشای پاپ اسمیر رو در گذشته داشتن و نتایج شون رضایت بخش بوده، دیگر احتیاجی به انجام این آزمایش ندارن. حتی اگه بازم روابط زناشویی دارین، باید آزمایش پاپ اسمیر رو در برنامه درمانی-پزشکی خود قرار بدین. دلیل اهمیت انجام این آزمایش اینه که ویروس HPV می تونه چند سال به طور مخفی و مخفی در بدن بمونه و یهو فعال بشه.

آزمایش پاپ اسمیر و فعالیتای جنسی چیجوریه؟

پرسشی عادی در مورد آزمایش پاپ اسمیر اینه: فردی که بالای ۲۱ سال و باکرهه، در صورت نداشتن روابط جنسی احتیاج به این آزمایش داره یا نه؟ در بیشتر موارد، دلیل سرطان دهانه ی رحم عفونت به دلیل ویروس HPVه. این ویروس هم از راه رابطه جنسی منتقل می شه. البته تموم سرطانای دهانه ی رحم هم نتیجه این عفونت نیستن. در کل، به تموم زنانی که از ۲۱ سال گذر می کنن پیشنهاد می شه تا هر ۳ سال یک بار، غربالگری پاپ اسمیر رو بکنن.

هر چند وقت یک بار باید آزمایش پاپ اسمیر انجام شه؟

بسامد انجام این آزمایش به عوامل زیادی بستگی داره. مثلا خطرات محتمل و سن افراد در این مورد بسیار مهم هستن.

سن بسامد انجام پاپ اسمیر
بالای ۲۱ سال، نداشتن رابطه جنسی احتیاجی نیس
بالای ۲۱ سال، داشتن رابطه جنسی هر ۳ سال یک بار
۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یک بار
۳۰ تا ۶۵ سال هر۳ تا ۵ سال یک بار، اگه نتیجه آزمایش اچ.پی.اون و پاپ اسمیر منفیه.
۶۵ سال به بالا ممکنه دیگر به آزمایش احتیاج نباشه؛ با دکتر مشورت کنین.

روش آمادگی واسه آزمایش پاپ اسمیر چیجوریه؟

پیشنهادا:

  • اگه دوره عادت ماهیانه خود رو می گذرونین حتما به دکتر تون آگاهی بدین، چون ممکنه نتایج تون رو تحت اثر بذاره.
  • از ایجاد رابطه جنسی پرهیز کنین، از دوش واژینال یا اجناس جلوگیری از بارداری اسپرم کش هم در روز قبل از آزمایش استفاده نکنین.
  • آروم باشین. نفس عمیق بکشین و سعی کنین خونسردی تون رو حفظ کنین.

واسه انجام آزمایش پاپ اسمیر می تونین هماهنگیای لازم رو با متخصص زنان در معاینات سالیانه خود صورت بدین یا جداگونه از معاینات سالیانه، این آزمایش رو بکنین. از واسه هزینه این آزمایش هم زیاد نگران نباشید، چون بیشتر بیمه ها هزینه اونو تأمین می کنن.

اگه هنگام انجام آزمایش پریود باشین، دکتر زمان دیگری رو واسه آزمایش دوباره مشخص می کنن. چون در زمان عادت ماهیانه احتمال داره که نتیجه آزمایش درست نباشه. رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از اجناس جلوگیری از بارداری اسپرم کش هم در روز قبل از آزمایش، احتمال دخالت پس ی درست رو داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ویتامین b3 یا نیاسین چیه و در چه غذاهایی پیدا می شه؟ 

در بیشتر موارد، انجام پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری هم بلامانعه. بعد از این مدت، انجام پاپ اسمیر با درد توأم هستش. بعد از زایمون هم باید ۱۲ هفته صبر کنین و بعد آزمایش پاپ اسمیر رو پیگیری کنین. آروم بودن بدن موقع انجام آزمایش پاپ اسمیر نقش مهمی در سهولت مراحل داره. پس سعی کنین با روشای آرامش بخش و تنفس عمیق و … خود رو خونسرد و آروم نگه دارین.

آرامش

در طول پاپ اسمیر چه رخ می ده؟

پاپ اسمیر شاید کمی آزاردهنده باشه، اما به سرعت انجام می شه. در طول آزمایش باید به پشت بخوابید و پاها رو باز کنین و کف پاها رو روی رکابی مخصوص قرار بدین. دکتر وسیله ای به نام اسپکولوم یا آینه ی طبی رو درون واژن قرار می ده. این وسیله، واژن رو باز نگه می داره و دسترسی به دهانه ی رحم رو ممکن می سازه. بعد دکتر نمونه ای از سلولای دهانه ی رحم رو برمی داره. چند روش واسه برداشتن این نمونه موجوده. بعضی از پزشکان از کاردکی مخصوص استفاده می کنن و یه سریای دیگه از کاردک و قلم موی مخصوص.

تعدادی از پزشکان هم از ابزاری به نام «سیتوبراش» استفاده می کنن که ترکیبیه از کاردک و قلم مو. بیشتر زنان هنگام نمونه ورداری کمی آزرده می شن. نمونه دریافت شده هم به آزمایشگاه منتقل می شه تا سلولا از نظر رشد غیرعادی بررسی شن. احتمال داره که بعد از نمونه ورداری کمی آزردگی با انقباض شکمی احساس بشه. در بعضی موارد محدود، کمی خون ریزی واژینال هم پس از نمونه ورداری ایجاد می شه. اگه خون ریزی در روز بعد هم ادامه داشته باشه، باید موضوع رو با دکتر در بین گذاشت.

نتایج پاپ اسمیر به چه معناه؟

دو نتیجه واسه آزمایش پاپ اسمیر هست: عادی و غیرعادی.

پاپ اسمیر عادی (نرمال)

اگه نتیجه نرمال یا عادی باشه، یعنی رشد غیرعادی سلولی وجود نداره. نتیجه عادی بعضی وقتا با عنوان «منفی» هم شناخته می شه. اگه نتیجه آزمایش تون عادی باشه واسه سال بعد احتیاجی به پاپ اسمیر دوباره نخواهید داشت.

پاپ اسمیر غیرعادی (غیرنرمال)

اگه نتیجه پاپ اسمیر غیرعادی باشه، حتما به معنای دچار شدن به سرطان نیس. بلکه به این معناست که رشد غیرعادی سلولا در دهانه ی رحم هست و شاید این رشد، نشون دهنده پیش سرطان باشه و بدن در آستانه دچار شدن به سرطان قرار داشته باشه. سلولای غیرعادی سطوح مختلفی دارن:

  • آتیپیا (atypia)؛
  • کم؛
  • متوسط؛
  • دیسپلازی شدید؛
  • کارسینوم درجا.

سلولای غیرعادی کم تر، از شکلای مختلف پیشرفته عادی تر هستن. بسته به اینکه وضعیت سلولا به چه شکل باشن، تعداد آزمایشای لازم، بررسی و معاینه دقیق تر بافت دهانه ی رحم با روشی به نام «کولپوسکوپی» صورت خواهد گرفت. در بین انجام کولپوسکوپی، دکتر از نور و ذره بین واسه مشاهده دقیق واژن و بافتای دهانه ی رحم کمک میگیره. در بعضی از موارد هم، دکتر واسه بررسی بافت دهانه ی رحم از بیوپسی یا بافت ورداری استفاده می کنه.

صحت نتایج قابل اتکاه؟

نتایج آزمایشای پاپ اسمیر بسیار دقیقه و انجام این غربالگری تا ۸۰ درصد موجب کاهش میزان دچار شدن به سرطان دهانه ی رحم شده. شاید انجام این آزمایش کمی بد و آزاردهنده باشه، اما در حفظ سلامت نقش مهمی داره.

از پاپ اسمیر واسه تشخیص HPV هم استفاده می شه؟

هدف اصلی پاپ اسمیر شناخت و بررسی وضعیت رشد سلول هاس. دلیل رشد غیرعادی سلولا می تونه HPV باشه. اگه رشد غیرعادی سلولا با پاپ اسمیر مشخص بشه، میشه از پیشرفت و گسترده شدن مشکل جلوگیری کرد. امکان تشخیص وجود HPV با نمونه ورداری پاپ اسمیر هم هست.

HPV از راه آمیزش جنسی ایجاد می شه. همه زنانی که رابطه جنسی دارن، در خطر دچار شدن به HPV هستن و باید کمه کم هر ۳ سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر رو بکنن. این آزمایش قادر به تشخیص بقیه مریضی STD نیس. در بعضی وقتا هم می تونه رشد غیرعادی سلولا در دچار شدن به بقیه مریضیا رو شناسایی کنه، اما تنها با هدف بررسی بقیه شکلای مختلف سرطان استفاده نمی شه.دسته‌ها: آموزشی